Saudo Arabijos ir Rusijos vadovaujamas kartelis nusprendė rugsėjo mėnesį padidinti gavybą 100 tūkst. barelių per parą, tai yra daug mažiau nei anksčiau, nurodo pareiškime, paskelbtame po OPEC+ ministrų vaizdo konferencijos.
Anksčiau šią savaitę naftos kainos krito, tačiau po šio OPEC+ sprendimo paskelbimo pakilo daugiau nei procentu, o etaloninės „Brent“ barelio kaina vėl peršoko 100 JAV dolerių kartelę.
„Atrodo, kad naftos kainos ir toliau liks įstrigusios ties 100 dolerių už barelį žyma, net ir pasaulio ekonomikos lėtėjimui įgaunant pagreitį. J.Bideno administracija nebus patenkinta, ir tai bus kliūtis gerinant JAV ir Saudo Arabijos santykius“, – sakė prekybos platformos OANDA analitikas Edwardas Moya.
Po Rusijos pradėto karo Ukrainoje sparčiai kylant energijos kainoms, J. Bidenas praėjusį mėnesį surengė prieštaringai vertinamą kelionę į Saudo Arabiją, iš dalies siekdamas įtikinti Persijos įlankos karalystę labiau atsukti gavybos čiaupus rinkai stabilizuoti bei siautėjančiai infliacijai pažaboti.
Tačiau OPEC+ organizacijai priklauso ir Rusija, todėl Saudo Arabija atsidūrė keblioje padėtyje tarp Vašingtono ir Maskvos.
„100 tūkst. barelių per dieną padidinta gavyba yra menkniekis“, – sakė „Exinity“ vyriausiasis rinkos analitikas Hanas Tanas.
J.Bidenas nėra vienintelis Vakarų lyderis, ryžęsis lobizmui Saudo Arabijoje.
Praėjusią savaitę Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas priėmė Saudo Arabijos kronprincą Mohammedą bin Salmanujį Paryžiuje, o E.Macrono biuras skelbė, kad abu lyderiai susitarė dirbti „siekiant sušvelninti“ karo Ukrainoje padarinius.
Prieš paskelbdamas apie atsistatydindamą iš Jungtinės Karalystės ministro pirmininko posto Borisas Johnsonas kovo mėnesį lankėsi Riade ir taip pat prašė padidinti gavybą.
OPEC+, 2020-aisiais smarkiai sumažinusi naftos pumpavimo apimtis dėl staigaus kainų kritimo COVID-19 pandemijos sąlygomis, praėjusiais metais, atsigavus paklausai, sutiko ją laipsniškai didinti.