15min tyrimas dar pernai skelbė, kad visi Lietuvos elektros vartotojai moka vadinamąjį VIAP mokestį, kuriuo skatinama žalioji energetika. Šį mokestį moka ir gyventojai, ir įmonės. Tačiau didžiausias Baltijos šalyse koncernas „Orlen Lietuva“ dalies šio mokesčio už savo pasigamintą elektrą savavališkai nemokėjo nuo 2011-ųjų. Taip pat tokio paties mokesčio nemokėjo ir kelios kitos didelės įmonės: „Achema“ bei „Lifosa“.
Per devynerius metus „Orlen Lietuva“ buvo sukaupusi 13,1 mln. eurų skolą. Ją koncernas ginčijo teisme.
Tačiau Energetikos ministerija sukūrė šio VIAP mokesčio už elektrą lengvatą. Dabar dideli koncernai arba daug elektros suvartojančios įmonės iš valstybės gali susigrąžinti 85 proc. sumokėto mokesčio.
Visgi pasinaudoti šia lengvata įmonės gali tik tada, jei neturi galiojančių įsiskolinimų už elektrą. „Orlen Lietuva“ tokią skolą turėjo. Taigi norėdama pasinaudoti lengvata, „Orlen Lietuva“, kaip ir kitos įsiskolinusios įmonės, iki šių metų vidurio turėjo grąžinti valstybei milijonines sumas.
„Orlen Lietuva“ šių metų birželį taip ir padarė – bendrovė valstybei sumokėjo daugiau nei 13 milijonų eurų ir dabar skolų nebeturi.
Kitos dvi milijoninius įsiskolinimus turinčios įmonės – „Achema“ ir „Lifosa“, pagal naujausius duomenis, skolų kol kas negrąžino, taigi, pagal įstatymą, ir į lengvatą pretenduoti negalėtų. „Achemos“ skola siekia 11,6 mln. eurų, „Lifosos“ – 11,3 mln. eurų.
Kol kas negali atskleisti, ar gaus lengvatą
Energijos išteklių birža „Baltpool“ 15min patvirtino, kad „Orlen Lietuva“ sumokėjo savo skolą.
„Mūsų ataskaitose nurodoma informacija yra aktuali – „Orlen Lietuva“ padengė turėtą įsiskolinimą VIAP lėšų biudžetui ir šiuo metu neturi pradelstų mokėjimų VIAP lėšų biudžetui. Kitos dvi įmonės – „Achema“ ir „Lifosa“ vis dar turi įsiskolinimus“, – rašoma „Baltpool“ vadovo Andriaus Smaliuko komentare.
Paklausus, ar tai reiškia, kad „Orlen Lietuva“ dabar galės pasinaudoti šio elektros mokesčio lengvata, „Baltpool“ vadovas teigė kol kas negalintis to atskleisti.
„Įmonės prašymus dėl VIAP kainos dalies grąžinimo turėjo teisę pateikti iki liepos 1 d., šiuo metu vyksta pateiktų prašymų nagrinėjimas. <...> Iki tokių lėšų grąžinimo momento teisės aktai nenumato mums galimybės teikti informacijos apie atskirus asmenis“, – komentavo A.Smaliukas.
Anksčiau energetikos viceministras Egidijus Purlys 15min sakė, kad „Orlen Lietuva“ jau turi sutartį dėl šios lengvatos panaudojimo.
„Be „Orlen Lietuvos“, dar yra 38 įmonės, kurios jau yra sudariusios sutartį dėl tokios lengvatos“, – 2019-ųjų lapkritį sakė E.Purlys.
15min kreipėsi ir į „Orlen Lietuvos“ atstovus, bet jų komentaro apie šią situaciją kol kas negavo.
Vyriausybės sprendimai
Pernai 15min tyrimas skelbė, kad ši Sauliaus Skvernelio Vyriausybė priėmė ne vieną Lenkijos naftos koncernui „Orlen Lietuva“ naudingą sprendimą. Koncernas gavo milijoninių nuolaidų ir valstybės užsakymų, kurių sąlygos buvo pritaikytos pagal šio koncerno prašymus.
Po šių sprendimų „Orlen Lietuva“ parėmė S.Skvernelio aplinkos verslininkų krepšinio klubus.
O šių metų pradžioje S.Skvernelio žmona Silvija Skvernelė įsidarbino „Orlen“ priklausančiame degalinių tinkle „Orlen Baltics retail“.