Dyzelinas paklausesnis ne tik Lietuvoje
Degalinių tinklo „Jozita“ degalinėse Vilniuje ir Kaune dyzelinas už benziną jau brangesnis 1 centu, „Kvistija“ – 2 centais, tai – retas atvejis mažmeninių degalų rinkoje. Didžiuose degalinių tinkluose, pavyzdžiui, „Circle K“, kainos jau susilygino.
Kai kurie vairuotojai piktinosi, kad taip degalinių tinklai ir gamintojai naudojasi padėtimi – Lietuvoje dominuoja dyzeliu varomi automobiliai ir kasmet šių degalų vartojimas auga. O prekyba benzinu kasmet smunka.
Degalus gaminanti „Orlen Lietuva“ paaiškino, kodėl taip atsitiko. Pasak koncerno „PKN ORLEN“, valdančio Mažeikių gamyklą, vyriausiojo ekonomisto Adamo Czyżewskio, degalų kainoms įtakos turi situacija tiek naftos, tiek degalų rinkose, o padėtį veikia pasiūlos ir paklausos neatitikimai. Kitaip tariant, dyzelinas pasaulinėse rinkose yra paklausesnis nei benzinas, ir tai atsispindi ir Lietuvoje.
Reikia daugiau dyzelino – perdirba daugiau naftos
A.Czyżewskis aiškina, kad dyzelino paklausa didėja ir dėl griežtesnių Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) normų taikymų artimiausiu metu. Be to, JAV 60 proc. išgaunamos lengvosios skalūninės naftos sunaudojama benzino gamybai. Todėl dyzelino poreikis augina naftos kainą, o jos skatina naftos gavybą JAV.
JAV naftos perdirbimo gamyklos šiuo metu pagamina daugiau benzino nei dyzelino. „Benzino paklausa JAV sumažėjo, todėl vis daugiau jo yra eksportuojama, daugiausia į Atlanto vandenyno baseino šalis“, – aiškina lenkų koncerno ekonomistas. Todėl pasaulinėje rinkoje benzino kainos krenta greičiau nei smunka naftos kainos.
Taigi iki šiol dyzelino kainos augo ir viršijo benzino kainas. „Kainų santykis dėl sumažėjusios naftos kainos nepasikeitė, o tam, kad būtų parengta infrastruktūra, būtina siekiant užtikrinti tinkamą žemyninės naftos tiekimą eksportui, prireiks laiko“, – sako koncerno vyriausiasis ekonomistas.
Prognozuoja kainų mažėjimą
Artimiausiu metu tiek benzino, tiek dyzelino kainos turėtų mažėti, sako ekonomistas ir mini rinkoje stebimas naftos kainos kritimo tendencijas.
„Ar prognozės pasiteisins, priklauso nuo daugybės priežasčių – naftos ir naftos produktų pasaulinė rinka yra itin nestabili, todėl kasdieniai įvykiai pasaulyje ir juos dėl jų vykstantys pokyčiai gali turėti nenuspėjamą įtaką galutinei konkrečios dienos kainai“, – teigia A.Czyżewskis.
Kaip skelbia „Bloomberg“, investuotojai nuogąstauja dėl naftos pasiūlos pasaulio rinkoje pertekliaus, kuris gali atsirasti šiek tiek lėtėjant juodojo aukso paklausos augimui. Naftos kaina ties šia riba laikosi ir dėl rekordinio gavybos lygio Saudo Arabijoje ir JAV prezidento Donaldo Trumpo raginimų dar labiau sumažinti juodojo aukso kainas. Naftos kainų savaitės nuosmukis jau yra septintas iš eilės, o vasarą barelis kainavo 85 JAV dolerius.