Gegužę gaminantys vartotojai sulauks kompensacijų už per dvejus metus, nuo 2022 balandžio 1 d. iki 2024 m. kovo 31 d., sukauptas, bet nepanaudotas kilovatvalandes.
Šį likutį gyventojai gali išnaudoti keliai būdais: gauti pinigines lėšas, padengti savo ar šeimos nario elektros energijos sąskaitą, o „Ignitis“ klientai – dar ir išleisti kompensaciją elektromobilio įkrovimui „Ignitis ON“ tinkle.
Nepriklausomi elektros tiekėjai už nuo 2022 balandžio 1 d. kauptas ir nepanaudotas kilovatvalandes mokėjo atsižvelgdami į „Nord Pool“ biržos kainų balandžio–rugpjūčio mėnesiais aritmetinį vidurkį. Šiemet ši kompensacija siekė apie 8–8,5 centus už kilovatvalandę.
Suprasti akimirksniu
- Už kilovatvalandes, sukauptas nuo 2022 m. balandžio 1 d. iki 2024 m. kovo 31 d., elektros tiekėjai dažniausiai kompensavo pagal tokią formulę: individualus nepanaudotos elektros energijos kiekis yra padauginamas iš „Nord Pool“ biržos vidutinės elektros kainos balandžio–rugpjūčio mėnesiais. Dalis tiekėjų prieš tai iš jos atimdavo 0,01 Eur/kWh mokestį.
Tačiau tai pasikeis. Du iš trijų nepriklausomų elektros tiekėjų nuo balandžio naujiems klientams jau pakeitė sąlygas: vienas iš jų kompensacijos dydį gerokai sumažino.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nuo šio klausimo atsiriboja, o VšĮ „Žiedinė ekonomika“ vadovas ir Vartotojų aljanso tarybos narys Domantas Tracevičius kritikuoja tiek išmokos dydį keičiančius tiekėjus, tiek iniciatyvų nerodančią VERT.
„Reikėtų žiūrėti, ar tai gali būti traktuojama kaip vagystė“, – pareiškė ekspertas.
Gaminantys vartotojai erzina tiekėjus
Nepriklausomi elektros tiekėjai pastaruoju metu jau nebeslepia susierzinimo, kalbėdami apie klientus, kurie yra gaminantys vartotojai. Jie tvirtina, kad dėl balansavimo kaštų ir kompensacijų, kurias privalo išmokėti už nepanaudotas kilovatvalandes, patiria nemenkų nuostolių.