Planuojamas į rinką išleisti kiekis užbaigs kiek anksčiau šiais metais paskelbtą JAV planą panaudoti iš viso 180 mln. barelių saugyklose esančios naftos, reaguojant į kainų kilimą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą.
Įsakymas, kurį paskelbs J.Bidenas, reiškia, jog prezidentas „aiškiai parodys, kad administracija yra pasirengusi imtis didelių papildomų <...> pardavimų šią žiemą, jei jų prireiks dėl Rusijos ar kitų pasaulines rinkas trikdančių veiksmų“, pridūrė pareigūnas.
Sprendimu panaudoti naftos atsargas, dažniausiai paskelbiamu reaguojant į tokias situacijas, kaip uraganų lemiamas naftos perdirbimo gamyklų uždarymas, J.Bideno sieks nuraminti energijos rinkas ir apsaugoti didžiausią pasaulio ekonomiką nuo Ukrainos karo padarinių.
Maskvai įsiveržus į Ukrainą, JAV ir ES paskelbė Rusijai, svarbiai energijos eksportuotojai, virtinę sankcijų.
Savo ruožtu Kremlius ėmė naudoti energijos tiekimą kaip ekonominį ginklą prieš Vakarus, palaikančius Ukrainos kovą prieš agresiją.
Dėl tokios padėties Jungtinėse Valstijose benzino kainos vienu metu vidutiniškai siekė daugiau nei 5 JAV dolerius už galoną, o tai sukėlė pyktį visoje šalyje.
Nors nuo to laiko kainos sumažėjo, infliacija tebėra didžiausias veiksnys, skatinantis respublikonų viltis nugalėti demokratus, kuriems atstovauja J.Bidenas, per lapkritį vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus.
Savo tapatybės nepanoręs viešai atskleisti pareigūnas pabrėžė, kad JAV strateginiai naftos rezervai nėra naudojami neatsakingai.
Tuo pat metu, kai bus paskelbta apie 15 mln. barelių išleidimą į rinką gruodžio mėnesį – o galbūt ir dar daugiau ateityje, – J.Bidenas paminės planus papildyti rezervus, kai tik kainos pasieks apie 67–72 JAV dolerių už barelį lygį.
Tai yra „svarbus signalas gamintojams, kad strateginiai rezervai padės sumažinti ir stabilizuoti kainas ne tik tada, kai jos kyla, bet ir kai mažėja“, – pažymėjo pareigūnas.
Tuo tarpu rezervuose vis dar liks pakankamas kiekis naftos, teigė pareigūnas – daugiau nei 400 mln. barelių.
„Tai yra vis dar didelis kiekis“ ir suteikia „papildomų galimybių, <...> jei prireiks parduoti dar daugiau naftos“, – teigė jis.
Pareigūnas pavadino rezervų naudojimą „puikiu“ tiltu iš krizės, atliekančiu „neįtikėtinai konstruktyvų vaidmenį labai sudėtingu laikotarpiu“.
Vis dėlto jis pridūrė, kad iš Rusija greičiausiai ir toliau kels „papildomo neapibrėžtumo“, o gamybos lygis vis dar nepasiekė iki pandemijos buvusio lygio, todėl stabilumas „dar nepasiektas“.
Paklaustas, ar Jungtinės Valstijos galėtų imtis radikalesnių priemonių, pavyzdžiui, apriboti degalų eksportą – tai padėtų sumažinti vidaus kainas, bet pakenktų užsienio pirkėjams, įskaitant sąjungininkes, – pareigūnas atsisakė patvirtinti ar paneigti tokias prielaidas.
„Visos priemonės gali būti svarstomos“, – atsakė jis.