„Įgyvendinant svarbiausią mūsų energetinio saugumo projektą – Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizaciją su Europos elektros tinklais, Lietuvai būtina užsitikrinti vietinę patikimą ir stabilią elektros gamybą. Tokios technologijos dujinė elektrinė galėtų veikti kaip patikimai prieinamas elektros energijos šaltinis. Galimybių studija atsakys, ar techniškai ir ekonomiškai toks projektas Lietuvoje galėtų būti įgyvendintas“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Pernai lapkritį Energetikos ministerija atliko rinkos dalyvių apklausą dėl naujų elektros energijos gamybos pajėgumų plėtros. Ministerija gavo dešimties bendrovių atsiliepimus, tarp jų ir JAV kompanijos „8 Rivers Capital“. Ši kompanija buvo vienintelė, kuri pasiūlė įgyvendinti elektrinės projektą rinkos sąlygomis, tai yra be finansinės valstybės paramos.
Galimybių studiją numatyta atlikti per šešis mėnesius. Ją planuojama finansuoti JAV kompanijų ir fondų lėšomis.
Pirmosios tokios elektrinės, kurioje naudojamos nulinės emisijos technologijos, testavimas pradėtas pernai Hiustone (JAV).
Lanksčios ir efektyvios elektrinės yra reikalingos ne tik patikimam ir stabiliam elektros sistemos darbui iki ir po sinchronizacijos užtikrinti, bet ir Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytai ambincingai atsinaujinančios energetikos plėtrai.
Pernai Kauno technologijos universiteto mokslininkai pirmą kartą atliko Lietuvos elektros energetikos sistemos adekvatumo iki 2030 m. vertinimą. Jis parodė, kad Lietuvai reikalinga patikima vietinė elektros energijos gamyba tam, kad būtų užtikrintas patikimas elektros energetikos sistemos darbas ir elektros energijos tiekimo saugumas. Ši lanksti ir efektyvi elektros gamyba taip pat galėtų prisidėti prie konkurencingos vietinės elektros energijos gamybos užtikrinimo.
Papildomų elektros energijos gamybos pajėgumų poreikį patvirtinto ir Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatorių atlikta bendra Baltijos šalių elektros sistemos ilgalaikio adekvatumo analizė.