Po metų iš saulės elektrą gaminsis penkiskart daugiau gyventojų

Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui. Gyventojai, kurie pasigamina elektros iš saulės, už ją moka mažiau, o šalies mastu gaminančių vartotojų skaičiaus didėjimas turės apčiuopiamos įtakos Lietuvos energetinės nepriklausomybės augimui, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Saulės jėgainės ant privačių ir daugiabučių namų stogų
Saulės jėgainės ant privačių ir daugiabučių namų stogų / Bendrovės „Solet Technics“

„Europos Sąjungos fondų paramą galės gauti ir nutolusių saulės elektrinių savininkai – 2020 metais numatyta skirti parama sieks 8 mln. eurų. Įvertinus tai, jog nutolusias saulės elektrines galės įsirengti žmonės, gyvenantys ne tik individualiuose namuose, bet ir daugiabučiuose, o vidutinė elektrinių galia bus apie 3 kW – kitų metų pabaigoje turėsime mažiausiai 10 tūkst. gaminančių vartotojų. Tai reikšmingas proveržis visos šalies energetikai – juk kuo daugiau gyventojų taps gaminančiais vartotojais, tuo didesnė bus visos šalies energetinė nepriklausomybė", – prognozėmis dalijasi valstybės valdomos „Lietuvos energijos" grupės įmonės „Lietuvos energijos tiekimo" generalinis direktorius Darius Montvila.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius pažymi, kad toks gaminančių vartotojų skaičiaus šuolis yra svarbus ir dėl to, kad taip vyksta reali energetikos sektoriaus decentralizacija, įtraukiant vis daugiau žmonių ir verslo įmonių į energetikos sektoriaus valdymą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Martynas Nagevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Martynas Nagevičius

„Decentralizacija artina energijos gamybą prie vartojimo, didina energetinį saugumą ir stiprina vidurinį visuomenės sluoksnį. Vis daugiau žmonių jaučiasi šeimininkais ir tai yra puiku", – sako M.Nagevičius.

Per 9 mėnesius gaminančių vartotojų padvigubės

Per pastaruosius 12 mėnesių gaminančių vartotojų augimo tempas įgavo pagreitį: Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, šių metų rugpjūčio mėn., palyginus su tuo pačiu 2018 m. laikotarpiu, gaminančių vartotojų skaičius išaugo 2,6 karto – nuo 767 iki 1964. „Lietuvos energijos tiekimo" duomenimis, per kitus 9 mėnesius saulės elektrines įsirengs dar 2894 gyventojai, kuriems šiemet liepą buvo patvirtinta parama saulės elektrinės įsirengimui.

Šiemet spalio 1-ąją įsigalios Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimai, leisiantys gyventojams elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti kitoje – pavyzdžiui, turėti saulės elektrinę Molėtuose, o jos pagamintą elektrą vartoti bute Vilniuje. Kol šie pakeitimai neįsigaliojo, yra tik viena galimybė tapti gaminančiu vartotoju – pasistatyti saulės elektrinę ant nuosavo namo stogo arba ant daugiabučio namo stogo, jeigu jo gyventojai dėl to sutaria.

Pasak Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso viceprezidento Kęstučio Kupšio, pasinaudoti saulės energijos privalumais vartotojui taps paprasčiau, kai tik nutolusios gamybos paslauga pradės veikti.

„Panašu, kad Lietuvoje stebime naują vartotojų elgsenos kaitos ,,bangą": atsiradus realioms teisinėms ir finansinėms galimybėms, dažnas pilietis susimąsto apie galimybę sau gaminti elektrą. Ar tai bus banga, ar tik ,,bangelė" – priklausys nuo dviejų veiksnių. Pirma – ar sparčiai augs žmonių ekologinis sąmoningumas. Antra, ar saulės energetikos privalumus atradę vartotojai gaus pakankamai ženklią naudą per mažesnes sąskaitas. Pirminiai skaičiavimai rodo, kad gaminti pačiam – finansiškai tikrai naudinga. Ypač patrauklu bus tiems, kurie ilgainiui pereis prie elektrinio automobilio", – sako K.Kupšys.

Kuria naują paslaugą

„Lietuvos energijos" grupės įmonė „Lietuvos energijos tiekimas", siekdama dar labiau supaprastinti saulės elektrinių įrengimo procesą ir paskatinti gyventojus naudotis naujomis galimybėmis, kuria internetinę platformą „Saulės parkai". Ši platforma gyventojams suteiks galimybę įsigyti arba išsinuomoti dalį nutolusios saulės elektrinės neišeinant iš namų.

„Labai svarbu sukurti paprastas sąlygas daugiabučių gyventojams gamintis elektrą. Didžioji jų dalis iki šiol negalėjo naudotis pagrindiniu saulės energetikos privalumu – pigesne elektros energija. Siekiame šią neteisybę ištaisyti", – kalba D.Montvila.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis