Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

R.Pocius: elektros ir dujų kainų didėjimą išdėlioti buvo galima, bet tai kainuotų

Elektros ir dujų kainų augimą buvo galima išdėstyti per kelis kartus, tačiau tai nebuvo daroma siekiant išvengti dar didesnio brangimo, sako Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius.
Elektros ir dujų kaina
Elektros ir dujų kaina / 123RF.com nuotr.

„Yra tokie mechanizmai numatyti, bet jie yra taikomi tada, kai susidaro kažkokie tai nukrypimai nuo to, kuomet yra prognozuojama kaina ir tarp to, koks yra faktas“, – trečiadienį didžiausioje opozicinėje „valstiečių“ frakcijoje aiškino R.Pocius.

Jo teigimu, šį kartą ta sąlyga negalioja.

„Gyventojų dalyje, kai balandžio pabaigoje skaičiavome kainas, tokio skirtumo nematėme. Tas skirtumas, kuris buvo iš ankstesnio laikotarpio, jis jau buvo grąžintas „Igničiui“ per pirmąjį pusmetį, nes mūsų vartotojai mokėjo nedidelę kainą, nors rinkose gamtinių dujų kaina jau pirmąjį pusmetį buvo gerokai išaugus. (...) Kitaip sakant nebebuvo ko kompensuoti ir ko išdėliot į ateitį trejus ar penkerius metus“, – teigė VERT vadovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad paprastai tokie išdėliojimai be kita ko apmokestinami palūkanomis.

„Gali būti tas išdėliojimas, bet tai vartotojui kainuotų. Lygiai taip pat kaip kainuotų ir įmonėms. Nes jos irgi turi tokią teisę ir galimybę paprašyti reguliuotojo, arba jeigu mes patys matome, kad įmonėse susidaro tokie pinigų srautai, kurie veda įmonę prie to, kad ji nesugebės atsiskaityti su savo tiekėjais“, – pabrėžė R.Pocius.

Pasak jo, elektros ir dujų kainų augimas gali atrodyti didelis dėl žemos palyginamosios bazės, nes realiai kainos nuo liepos grįžta į ikipandeminį 2019 metų lygį. R.Pocius parlamentarams pabrėžė, kad dabar Lietuvos vartotojai už dujas moka pigiausiai Europos Sąjungoje.

Ekonomikos komitete dirbantis Lukas Savickas priekaištavo, kodėl VERT nesiėmė elektros ir dujų tarifus pakelti per kelis kartus.

„Kodėl pasirinkote daryti momentinį didėjimą, nes jis galėjo būti išdėstytas per laiką“, – klausė L.Savickas.

Gegužės pabaigoje VERT paskelbė, kad rinkose augant žaliavų kainoms, elektra nuo liepos daugumai vartotojų turėtų brangti vidutiniškai apie 8 proc., o dujos namų ūkiams – 26–50 proc.

Be kita ko, R.Pocius nurodė, kad nustatant didesnę dujų kainą buvo remtasi 5 eurais pigiau kainavusiomis gamtinėmis dujomis.

„Ekonomika po truputį atsigauna, paklausa auga, kitos sąlygos daro įtaką pasaulinėms gamtinių dujų rinkos tendencijoms. Ir ką turime šiandien? Gamtinių dujų kaina jau yra pasiekusi 25 eurus už megatvalandę. (...) Kai skaičiavome tarifus buitiniams vartotojams, ėmėme 20,64 euro kainą“, – parlamentarams aiškino jis.

Šių metų pradžioje dujų kaina beveik nesikeitė, pernai sausį jos pigo apie 18 proc. o liepą – 15–22 proc. Elektra pernai sausį brango apie 14,7 proc., o liepą, atpigus žaliavoms rinkose, pigo vidutiniškai 8 proc. Daugeliui vartotojų elektra šiek tiek brango ir nuo šių metų pradžios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?