„Turbūt mažai tikėtinas toks perskaičiavimas, kadangi kainų svyravimo bent pagal šiandienos prognozes nematyti. Šiandien turėjome perskaičiuoti (visuomeninę elektros kainą – BNS) vien todėl, kad elektros energijos kainos sumažėjo praktiškai tris kartus – net įsigijimo kaina, kuri buvo įskaičiuota į visuomeninės elektros energijos kainos tarifus“, – žurnalistams trečiadienį sakė R.Pocius.
„Nebent jeigu atsirastų kažkokie labai drastiški pokyčiai per ateinantį laikotarpį, kurie yra mažai tikėtini, gal ir galėtų būti toks perskaičiavimas, bet šiandien mes nematome tokių ženklų ir mažai tikėtina, kad jis būtų“, – pridūrė jis.
Pasak R.Pociaus, gamtinių dujų kainų buitiniams vartotojams šį pusmetį perskaičiuoti irgi neplanuojama.
„Kol kas dujų tarifo keisti nėra planuojama, jis bus greičiausiai perskaičiuotas, kaip ir priklauso, liepos 1 dieną“, – teigė tarybos pirmininkas.
Visuomeninė elektros kaina ir dujų tarifai buitiniams vartotojams paprastai nustatomi du kartus per metus – nuo sausio 1-osios ir liepos 1-osios.
VERT trečiadienį patvirtino dukart mažesnę visuomeninę elektros kainą maždaug 470 tūkst. vartotojų, priklausančių trečiajam rinkos liberalizavimo etapui ir iki 2026 metų neprivalančių pasirinkti nepriklausomo tiekėjo.
Standartinis vienos laiko zonos tarifas nuo kovo 1 dienos bus 28 centai už kilovatvalandę (dabar – 56,5 cento), dviejų laiko zonų dienos tarifas be valstybės kompensacijos bus 32 centai (dabar – 63 centai), o nakties – 19,3 cento (42,5 cento).
Visuomeninė elektros kaina, kurią moka tik dalis vartotojų, nuo sausio buvo padidėjusi beveik du kartus iki 56,5 cento. Tačiau su 28,5 cento valstybės kompensacija ji padidėjo 17 proc. iki 28 centų (su PVM).
Valstybės kompensacijų reikės tik mokant už dienos tarifą
R.Pocius pažymėjo, kad nuo kovo 1 dienos įsigaliojus naujiems elektros tarifams valstybės kompensacijų reikės tik mokant už dviejų laiko zonų dienos tarifą.
„Pagal tuos tarifus, kurie yra nustatyti nuo kovo 1 dienos, tai praktiškai kompensacijos visuomeninio tiekimo tarifams beveik nereikės, išskyrus dieninės dvitarifio elektros energijos kainos kompensavimui – nuo 32 centų iki 28 centų“, – teigė VERT pirmininkas.
„Tiek vienanarė kaina – 28 centai, tiek dvinario tarifo naktinė skalė yra 28 centų arba žemesnėse ribose, todėl kompensacijos jiems nereikės“, – pridūrė jis.
VERT pirmininkas teigė, kad valstybės kompensacijų poreikis dabar bus kur kas mažesnis: „Tokio specialaus skaičiavimo nesame atlikę, bet ką galime konstatuoti, kad tas kompensavimo dydis taps pakankamai simbolinis“.
Finansų ministerija BNS nurodė, jog pernai kompensacijoms už elektrą ir dujas buvo išmokėta 837,1 mln. eurų, iš kurių 107,3 mln. eurų – verslui už elektrą, 729,8 mln. eurų – gyventojams už elektrą ir dujas.
Tuo metu šiemet sausį kompensacijoms už elektrą ir dujas išleista 30,7 mln. eurų: 12 mln. eurų – verslui, 18,7 mln. eurų – gyventojams. Šių metų biudžete subsidijoms už dujas ir elektrą skirta 812 mln. eurų.
R. Pocius pažymėjo, jog nepriklausomus elektros tiekėjus pasirinkę trečiojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai iki 2026 metų sausio gali sugrįžti į visuomeninį tiekimą.
„Trečiojo etapo vartotojai bijo, kad jeigu jie pasirinks nepriklausomą tiekėją, jie neturės galimybės grįžti į visuomeninį tiekimą. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad trečiojo etapo vartotojai (...) jeigu ir norėtų, visada galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą iki tol, kol yra pratęsta trečiojo liberalizavimo etapo data“, – teigė VERT pirmininkas.
Iki 2023 metų sausio turėjusį pasibaigti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą Seimas spalį atidėjo trejiems metams – iki 2026 metų sausio. Jo metu nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti iki 1 tūkst. kWh elektros per metus