2023 06 14 /15:01

R.Pocius: su „Igničiu“ tariamasi, kaip diversifikuoti dujų portfelį

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas žada, kad gamtinių dujų kaina vartotojams 2024 metų pirmąjį pusmetį turėtų mažėti, jų tiekėjai bendrovei „Ignitis“ žadant diversifikuoti dujų portfelį.
Renatas Pocius
Renatas Pocius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Su „Igničiu“ kaip tik svarstome galimybę ir diskutuojame dėl galimo tam tikro portfelio diversifikavimo kitų metų pirmam pusmečiui“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete pareiškė VERT pirmininkas Renatas Pocius.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad dujų kainų svyravimai rinkoje yra dideli: „Per penkias dienas turime jau turime beveik 50 proc. kainų augimą liepos mėnesiui“.

„Ignitis grupės“ valdybos narys Mantas Mikalajūnas pabrėžė, kad įmonės įsigytų dujų kainos yra užfiksuotos iki šių metų pabaigos ir tuomet įmonė galės pirkti dujas rinkos sąlygomis.

„Tada baigiasi visi kainų fiksavimai ir mes atsiduriame rinkos sąlygose. Su VERT jau pradėjome pokalbius, ar nereikėtų tam tikrą portfelio dalį prie dabar pakritusių kainų užsifiksuoti kitų metų pirmam pusmečiui“, – komitete kalbėjo M.Mikalajūnas.

Jo teigimu, šiemet dalis buitiniams vartotojams skirtų dujų yra įsigytos už fiksuotą kainą – 125 eurus už megavatvalandę (MWh): „Bet ne visam portfeliui, kas sudėjus svertiškai tiek fiksuotą, tiek kintamą kainas, bendroje sumoje turime 100 eurų kainą nusipirktas dujas iki metų pabaigos“.

M.MiIkalajūnas sako, kad dabar įsigyti pigių dujų ir jas saugoti saugykloje Latvijoje nėra galimybių.

„Fizines dujas įsigyti galima, tik reikia suprasti vieną dalyką – Latvijos Inčukalno saugyklos pajėgumai iš esmės yra išparduoti. Pilnai“, – komitete tvirtino jis.

„Veikia antrinė rinka, žiūrime galbūt irgi įsigyti dar papildomų kiekių“, – pridūrė M.Mikalajūnas.

„Valstietis“ Valius Ąžuolas piktinosi, kas Lietuva neįsigijo praėjusią savaitę apie 35 eurus kainavusių dujų. M.Mikalajūno teigimu, trečiadienio rytą dujos žiemai kainavo jau apie 53 eurus už MWh.

„Kai kaina šiuo metu yra apie 35 eurus, tai nereiškia, kad tokia kaina mes galime sudaryti ateities sandorius – čia yra ateities sandorių specifika. (...) Jeigu dabar darytume tą sandorį, tai būtų penkiasdešimt kelių eurų kaina“, – teigė M.Mikalajūnas.

Pasak jo, dėliojant įsigyjamų dujų portfelį siekiama, kad jų nebūtų įsigyta per daug ar per mažai.

„Vėlgi, su reguliuotoju kalbame, kad gal kažkokiais nedideliais gabaliukais tuos kaupimus galima daryti ir tai būtų kaip tam tikra diversifikuoto portfelio dalis. Bet neprisiimti tokių rizikų, kad kažkokį didelį kiekį iškart perki, moki už infrastruktūrą, transportavimą ir paskui susiduri su situacija, kai nėra diversifikuoto portfelio“, – teigė „Ignitis grupės“ atstovas.

Jis tikino, kad ateityje perkant dujas turėtų būti daugiau viešumo: „Darysime viešą konsultaciją, žiūrėsime, kokie pasiūlymai rinkoje“.

M.Mikalajūno teigimu, iki 2021 metų teisės aktai neleido fiksuoti kainų – tokia galimybė atsirado pastebėjus didelius prognozuojamos ir faktinės kainų skirtumus.

„Kai paskutiniais metais pamatėme, kad tie skirtumai yra pakankamai ženklūs ir jie iš esmės turėtų kristi ant vartotojų pečių, tai tas įstatymo pakeitimas leido užsifiksuoti, kad tai, ką tu suprognozavai, tomis aplinkybėmis užsifiksavai, tai ta vieta ir nepasikeis ir neatsiras papildoma kažkokia suma, kurią reikėtų įdėti arba į sekančio laikotarpio tarifą, arba prašyti valstybės, kad ją kompensuotų“, – aiškino M.Mikalajūnas.

R.Pocius teigė, kad gamtinių dujų įsigijimo kitų metų pirmam pusmečiui alternatyvos bus aptartos ir su visuomene.

„Išties reikia, matyt, diskutuoti ir galvoti, kaip būtų galima suvaldyti didžiules kainų svyravimo rizikas kitiems metams. Mes jau dėliojamės tuos planus ir akivaizdu, kad tuos sprendimus ir alternatyvas viešai diskutuosime su visuomene – visi galės pasisakyti ir pareikšti savo nuomonę dėl to, kaip mes planuojame judėti į priekį“, – teigė VERT pirmininkas.

VERT praėjusią savaitę patvirtino 4–5 centais už kubinį metrą mažesnes gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams antrajam pusmečiui. Tačiau tarifai vis dar lieka aukšti, todėl Vyriausybė nutarė kompensuoti jų dalį, tam skiriant apie 54 mln. eurų.

Pasak R.Pociaus, kompensacijoms antrąjį pusmetį gali prireikti mažiau lėšų.

VERT anksčiau nurodė, jog 70,8 proc. dujų, skirtų buitiniams vartotojams antrajam šių metų pusmečiui, „Ignitis“ įsigijo už 125,2 euro už megavatvalandę (MWh) vidutinę svertinę kainą.

„Ignitis grupės“ atstovas Artūras Ketlerius pirmadienį BNS sakė, kad pernai pirktų buitiniams vartotojams skirtų dujų kaina užfiksuota paskutinį 2022 metų ketvirtį, kai buvo tikėtasi sudėtingos žiemos ir dar didesnių dujų kainų.

R. Pocius trečiadienį pabrėžė, kad tokia pat situacija, kaip su dujomis, yra ir šilumos sektoriuje – yra galimybė įsigyti biokuro pigiau.

Energetikos viceministrės Ingos Žilienės teigimu, biržoje biokuro galima įsigyti ne ilgiau kaip pusmečiui.

„Ilgiausias terminas yra pusmetinis sandoris. Kad būtų galima įsigyti dviem trims metams – nėra įmanoma, kitaip biokuro tiekėjai nedalyvautų rinkoje“, – teigė I.Žilienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis