Rekordinės sąskaitos verčia ieškoti išeičių: graibstomi saulės parkai

2021 metais į rekordines aukštumas užkopusios elektros kainos išpūtė ir verslo, ir gyventojų sąskaitas. Apsisprendimas tapti gaminančiu vartotoju, kitaip tariant – saulės parko bendrasavininku – yra viena realiausių galimybių juntamai sumažinti išlaidas elektrai. Vis dėlto, specialistai sako, kad vartotojo neatidumas ar nenoras gilintis į tam tikrus niuansus jam pačiam galiausiai gali pakišti koją, rašoma pranešime spaudai.
Saulės jėgainė
Saulės jėgainė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinės įmonės „Elektrum Lietuva“ Technikos ir tiekimo vadovas Kostas Dryžas sako, kad praėję metai saulės parkų plėtotojams tapo savotišku katalizatoriumi. Jei anksčiau vartotojai patogiai jautėsi pririšdami savo elektros tarifą prie biržos kainų, dabar kaip tik ieško stabilumo.

„Saulės parkų paklausa Lietuvoje jau viršija pasiūlą. Panašiai, kaip įkaitusioje nekilnojamojo turto rinkoje butus, taip ir būsimų saulės parkų pajėgumai įsigyjami „iš brėžinių“. Praktiškai kiekvieną mėnesį parduodame maždaug po 1-1,5 megavato (MW) naujų saulės parkų pajėgumų, o būtent tokios galios yra pirmasis Elektrum saulės parkas. Vadinasi, kas mėnesį vartotojai nusiperka po vieną tokį parką. Šiam momentui esame pardavę per 60 proc. pajėgumų dar statomo saulės parko Šiaulių ir per 40 proc. Klaipėdos apskrityse – sako „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Nors žaliosios elektros energijos gamybos pajėgumų plėtra džiugina, tačiau saulės parkų pajėgumus šluojantiems vartotojams patariama būti atidesniems ir elgtis apdairiau. Pasak K.Dryžo, yra trys pagrindiniai dalykai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

Starto laikas

Saulės moduliai elektrą gamina visus metus, tačiau šiltuoju metų sezonu (kovas-rugsėjis) jos sugeneruojama gerokai daugiau. Vadinasi, jei saulės parkas pradės dirbti rudenį, vartotojas elektros pasigamins mažiau ir neišnaudos visų metų saulės ciklo, praras efektyviausią laikotarpį. Todėl renkantis saulės parką būtina atsižvelgti į energijos gamybos pradžios datą.

„Starto laikas yra labai svarbus. Įsigijus dalį parko, kuris veikti pradės, tarkime, šiemet lapkritį, vartotojas rudenį ir žiemą nepasigamins reikiamo kiekio elektros energijos, nes elektrinė pradės efektyviai gaminti tik pavasarį. Tokiu atveju jos atsipirkimo terminas prasitęs maždaug pusmečiui, o tai finale nutolins finansinį atsiperkamumą. Investavus į pavasarį startuojantį parką bus galima pasigaminti sau tiek elektros, kad jos užtektų ir žiemai“, – pataria specialistas.

Jo teigimu, tapus gaminančiu vartotoju elektros sąskaitą galima sumažinti daugiau nei 70 proc., tačiau kokį efektyvumą pavyks pasiekti, daug priklauso ir nuo vartotojo įsigilinimo bei pasirinkimų, kur investuoti.

ESO duomenimis, šiemet sausį Lietuvoje buvo 4634 nutolę gaminantys elektros vartotojai, kurių skaičius per dvejus metus patrigubėjo.

Saulės modulių efektyvumas

Saulės modulių darbo efektyvumas turi tiesioginės reikšmės išlaidoms, kurios tenka elektros gamybos pajėgumus įsigyjančiam vartotojui.

„Tuo atveju, jei saulės parko plėtotojas garantuoja itin didelę saulės elektros gamybą iš vieno kilovato, bendrai įsigyjamas kilovatų kiekis bus mažesnis. Mažės ir saulės parko aptarnavimo mokestis, kuris taip pat skaičiuojamas per kilovatą, tad investicija atsipirks greičiau. Jei elektrinės kilovatas yra mažiau efektyvus, kilovatų reikės daugiau, atitinkamai tai vartotojui kainuos brangiau“, – pastebi Kostas Dryžas.

Pavyzdžiui, didelio galingumo dvipusiai moduliai gamina elektros energiją ne tik iš tiesioginės saulės šviesos, bet ir iš atspindėtos nuo žemės. Tai reiškia, kad dvipusis modulis prie tinkamų sąlygų gali pagaminti iki 20 proc. daugiau elektros energijos, nei tokios pačios galios standartinis vienpusis modulis.

Garantijos

Investicija į saulės elektros gamybos pajėgumus atsiperka apytiksliai per 5-6 metus be valstybės suteikiamos paramos ir per 4-3 metus su APVA parama, todėl vartotojams svarbu, kad įrenginiai ir vėliau veiktų kuo ilgiau ir kiek įmanoma efektyviai.

„Svarstant apie saulės parko dalies įsigijimą, prioritetą reikėtų teikti tiems projektams, kurie teikia ilgiausias garantijas ne tik įrangai, konstrukcijoms, montavimo darbams, bet ir tam, koks bus modulių efektyvumas po kelių dešimtmečių jų naudojimo. Jei jau skiriate lėšų tokiai investicijai, yra kritiškai svarbu, kad ji naudą neštų kuo ilgiau. Taip pat kaip ir statybų sektoriuje, svarbu pasidomėti, kokia įmonė stato, kas prisiima atsakomybę, kas prižiūrės saulės parką – turime ne vieną NT srities pavyzdį, kai statinys nekokybiškas, o prisiimti atsakomybės nėra kam“, – akcentuoja „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis