„Suprantame, kad šių elektrinių atsiperkamumas yra vienas iš esminių dalykų (...) Kadangi tai yra pakankamai daug reikalaujanti investicija, sukūrėme lengvatines paskolas: šiuo metu tokios paskolos taip pat techniškai galimos, bet yra 14 proc. palūkanos, mūsų siūlomas variantas nuo liepos 1 dienos yra 3 proc. metinės palūkanos“, – per Vyriausybės pusvalandį Seime sakė ministras.
Jo teigimu, vartotojai galės gauti fiksuotą kompensaciją už įrengtą elektrinės galią. Tai reiškia, kad už kiekvieną kilovatą bus skiriama apie 300 eurų kompensacija. Pasak ministro, tai maždaug trečdalis lėšų sistemai įdiegti.
„Ir tai reiškia, kad atsiperkamumas tokios sistemos, jeigu anksčiau buvo 12-14 metų, pagal šią sistemą yra 9-10 metų, tai yra būtent tas rodiklis, kuris yra priimtas ES valstybėse narėse. Tai yra būtent tas subalansuotas variantas, kuris dar nereiškia saulės elektrinių burbulo, bet kartu užtikrina patrauklias saulės elektrinių galimybes gaminantiems vartotojams“, – sakė Ž. Vaičiūnas.
Nuo kitų metų planuojama skatinti gaminančių vartotojų plėtrą ir daugiabučiuose namuose.
„Jau šiandien individualių namų savininkai gali sėkmingai įsidiegti tokią sistemą, yra patraukli, atsiperkanti sistema, ir iš esmės, nuo kitų metų sausio 1 dienos planuojame tokią sistemą taip pat skatinti ir diegti daugiabučiuose namuose“, – sakė ministras.
Ž. Vaičiūno teigimu, „radikalus saulės elektrinės kainų kritimas ir išmanioji energetika“ sukuria puikias galimybes šalies vartotojams, todėl būtina jomis pasinaudoti.
Nuo 2019 metų liepos numatomas dar vienas etapas – gaminančių vartotojų plėtros skatinimas, suteikiant galimybę geografiškai atskirti elektros gamybos ir vartojimo vietą. 2020 metais numatytas ir gaminančių vartotojų įtraukimas į sisteminių paslaugų tiekimo rinką.
Ministerijos skaičiavimu, šalyje įrengus 100 megavatų gamybos pajėgumų saulės elektrinėse, bus pritraukta 87 mln. eurų privačių investicijų į energetikos sektorių, bus sumokama 20 mln. eurų papildomų mokesčių į valstybės biudžetą.