2016 12 20 /12:27

Seimas pratęsė PVM lengvatą šildymui, tvirtins kompensacijų tvarką

Seimas nusprendė pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos galiojimą iki kitų metų birželio 1-osios. Po pateikimo buvo pritarta ir „valstiečių“ projektui dėl kompensacijų, dėl kurio turinčių teisę į paramą už šildymą gyventojų skaičius išaugs dukart.
Seimas nusprendė (PVM) lengvatos galiojimą iki kitų metų
Seimas nusprendė (PVM) lengvatos galiojimą iki kitų metų / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Už PVM lengvatos pratęsimą balsavo 96 parlamentarai, prieš balsavo 13, susilaikė taip pat 13 Seimo narių.

Nuomonę vis keičiantys „valstiečiai“ pastaruoju metu tampė PVM lengvata šildymui besinaudojančių gyventojų nervus.

Praėjusią savaitę jie pasiūlė nukelti galutinį balsavimą dėl lengvatos pratęsimo, kad per kelias dienas spėtų paruošti kompensavimo mechanizmą ir būtų galima atsisakyti PVM lengvatos.

Tačiau jau pirmadienį „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad, nors ir nenoriai, PVM lengvatą teks pratęsti dar pusmečiui.

„Savivaldybės priešinasi, bando įrodinėti, kad mes esame neteisūs. Tai daroma sąmoningai, siekiant kitom reikmėm panaudoti lėšas, skirtas socialinėms reikmėms. Jų liks 146 mln. eurų. Savivaldybių pasipriešinimas yra pakankamai didelis“, – laidoje „Dėmesio centre“ sakė R.Karbauskis.

Itin griežtą ir emocingą nuomonę antradienį feisbuke išdėstė ir premjeras Saulius Skvernelis, nepritaręs lengvatos pratęsimui.

„Lėšų nėra? Nešvaistykime jų kitoms reikmėms, jų skiriama daugiau nei pakankamai“, – rašė premjeras.

Parlamentarų nuomonės išsiskyrė

PVM lengvatos pratęsimą palaikė konservatoriai, socialdemokratai, „tvarkiečiai“, liberalai ir kiti. Labiausiai, kaip matyti iš pateiktų balsavimo rezultatų, išsiskyrė nuomonės „valstiečių“ viduje.

„Labai raginčiau kolegas pasilikti sau laiko rasti normalų ir korektišką sprendimą išspręsti tas problemas, kurios realiai kyla“, – sakė su konservatoriais į Seimą patekusi Ingrida Šimonytė, agituodama pratęsti lengvatos galiojimą, kritikavo „valstiečių“ argumentus, kodėl ją derėtų naikinti.

Pastarieji tikina, kad lengvata stabdo daugiabučių renovaciją, tačiau, I.Šimonytės manymu, patvirtinus naująją kompensavimo tvarką, daugiau žmonių galės kreiptis lengvatos, ir tai taip pat nepaskatins renovacijos.

Algirdas Sysas, išsakęs nuomonę prieš, aiškino, kad PVM lengvata yra parama tiems, kurie už šildymą gali susimokėti patys.

„Lietuva nėra labai turtinga šalis, kad taikytų lengvatas visiems. Palikome visuomeninę nuostatą, kad pirmiausia padėkime tiems, kurie šiandien negali susimokėti. (…) Kalbame apie socialinę atskirtį, bet ji auga, kai paramą gauna tie, kurie gali patys susimokėti. (…) Paremkime tuos, kuriems tikrai reikia. O tokių Lietuvoje yra pakankamai daug“, – kalbėjo socialdemokratas.

Liberalas Kęstutis Glaveckas agitavo nepratęsti lengvatos.

„Atidėti rytdienai klausimus, tai nereiškia, kad juos išspręsime“, – pridūrė K.Glaveckas.

Tvirtins kompensacijų tvarką

Parlamentas po pateikimo pritarė ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma nustatyti mažesnius reikalavimus, kuriuos atitikę gyventojai iš savivaldybių galėtų tikėtis finansinės paramos.

Remiantis jomis, kompensacijos bus mokamos tiems žmonėms, kurių išlaidos šilumai viršys 10 proc., o ne 20 proc. jų pajamų ir valstybės remiamų pajamų skirtumo.

Po pateikimo už projektą balsavo 75, prieš – 6, susilaikė 22 parlamentarai. Įstatymo svarstymas nukeliamas į pavasario sesiją.

Pavyzdžiui, jei žmogaus pajamos yra 600 eurų ir jis gyvena vienas, jam už šildymą reikėtų mokėti daugiausia 24,8 euro – jei šildymas kainuotų brangiau, jis galėtų gauti kompensaciją. Dabar jo mokėtina maksimali suma yra 49,6 euro (20 proc. skirtumas).

R.Karbauskis antradienį Seime sakė, kad dėl tokių pakeitimų kompensacijų gavėjų skaičius išaugs kelis kartus. 2015 metais kompensacijas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, gavo per 100 tūkst. žmonių, jiems išmokėta apie 12 mln. eurų.

Dabar tokių asmenų skaičius, R.Karbauskio teigimu, yra apie 130 tūkst. Taigi, patvirtinus naująją kompensacijų tvarką, padvigubės. Dvigubai daugiau gali prireikti ir lėšų. Taigi per metus, netiksliais skaičiavimais, teks atseikėti iki 30 mln. eurų.

Pirmadienį laidoje „Dėmesio centre“ R.Karbauskis aiškino, kad į kompensaciją, patvirtinus tokią tvarką, galės pretenduoti apie 260 tūkst. gyventojų.

Kur gaus tam reikalingų lėšų, R.Karbauskis dar nežino.

„Mes tikimės, kad biudžetas bus renkamas, ir, kai peržiūrėsime biudžetą matyt vasarą, bus ieškomas tas rezervas. Dėl to, kas bus kitame šildymo sezone, dabar galvos sau nesukam, tikrai surasim rezervą“, – LRT televizijos laidoje pirmadienį kalbėjo R.Karbauskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų