Šilumos kaina mažėja
Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį penkių didžiausių Lietuvos miestų vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kaina yra 9 proc. mažesnė nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, o mažiausiai šiluma kainuoja klaipėdiškiams. Sostinės gyventojai šildymo sezoną pradėjo net beveik trečdaliu mažesne šilumos kaina, o lapkritį šilumos kilovatvalandė kainuos 14 proc. mažiau nei pernai. Vis dėlto šiemet gyventojai nebegali naudotis PVM lengvata.
„Vilniečiai gali būti ramūs – prognozuojame, kad šis šildymo sezonas turėtų būti stabilus. Vilniuje šilumos kainą daugiausiai lemia nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) šilumos aukcionuose parduodamos šilumos kaina, todėl tikimės, kad NŠG pasiūlys palankią šilumos kainą. Kol kas šilumos kaina lyginant su pernai metais šiemet yra mažesnės. Tokios tendencijos rodo, kad net ir nebelikus PVM lengvatos, sostinėje šiluma turėtų kainuoti panašiai ar kiek pigiau negu praėjusiais metais, nors įprasta, kad didėjant šilumos poreikiui gali šiek tiek ūgtelėti ir šilumos kaina“, – sako Rūta Jasiulionienė, Vilniaus šilumos tinklų Klientų komandos vadovė.
Pasak jos, svarbu suprasti, kad šildymo sąskaitų dydį lemia ne tik šilumos kaina, bet ir suvartotas šilumos kiekis, kuris priklauso nuo kelių faktorių: oro temperatūros lauke – jei žiema bus šilta, šildymo reikės mažiau; pastato energetinio efektyvumo – renovuotų pastatų gyventojai visuomet moka bet 40 proc. mažesnes sąskaita už šildymą; ir gyventojų įpročių bei gebėjimo šilumą išlaikyti namų viduje.
R.Jasiulionienė kviečia sąskaitas apmokėti elektroniniais atsiskaitymo kanalais: „Tai ne tik padeda taupyti laiko, saugoti planetą mažinant popieriaus naudojimą, bet ir efektyviau sekti savo išlaidas šildymui. Apmokant internetu, mokėjimų istorija nugula mokėjimų svetainėje, todėl visada galima palyginti, kokios išlaidos šildymui buvo pernai ar praėjusį mėnesį“.
Dalis sąskaitas apmokėti delsia sausį
Vilniaus šilumos tinklų atstovės teigimu, dauguma klientų sąskaitas už suteiktas paslaugas paprastai apmoka paskutinėmis mėnesio dienomis, kai mokėjimo terminas priartėja prie pabaigos. Bet pasitaiko ir vėlavimų, ypač sausio mėnesį, kuomet išauga šilumos suvartojimas: „Toks laikotarpis dažniausiai prasideda nuo sausio mėnesio, kai klientai turi atsiskaityti už gruodžio mėnesį suteiktas paslaugas.
Tikėtina, kad viena iš tokių vėlavimų priežasčių yra susijusi su šventiniu laikotarpiu, kuomet atsiranda papildomos išlaidos šventiniam stalui, dovanoms. Tiesa, mažesnes pajamas gaunantys klientai visą šildymo sezoną gali kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių išmokų skyrių dėl kompensacijos būsto šildymo išlaidoms. Klientams, susiduriantiems su finansiniais sunkumais, rekomenduojame nekaupti skolos, o kreiptis į mūsų Klientų aptarnavimo centrą. Konsultantai pasiūlys pasirašyti susitarimą dėl įsiskolinimo apmokėjimo dalimis“.
Atsiskaitantys internetu sąskaitų apmokėti nevėluoja
„Viena sąskaita“ generalinė direktorė Aušra Čiuplienė sako, kad mato kiek kitokią tendenciją: žmonės vis labiau ima planuoti savo išlaidas šildymo sezonui iš anksto ir vėluojančių mokėjimo skaičiaus augimo konkrečiais mėnesiais nepastebi: „Manau, kad tie, kas atsiskaito už komunalines paslaugas elektroniniais kanalais, patogiau mato mokėjimų istoriją, gali susipažinti su mokėjimų statistika, tendencijomis ir geriau planuoja savo išlaidas“.
Pasak A.Čiuplienės, atsiskaitantiems už šildymą sąskaitų apmokėjimo platformoje nevėluoti padeda ir kitos funkcijos: „Juk kartais žmonės vėluoja ne dėl to, kad trūksta lėšų, jie tiesiog pamiršta. Mokant internetu to taip pat išvengiama, nes platformos klientai gauna priminimus apie artėjantį sąskaitų mokėjimo terminą“.
Kaip planuoti finansus, kad tinkamai pasiruoštumėte šildymo sezonui?
Vis dėlto žmonių, kurie nepasiruošia finansinės pagalvės laukiančiam šildymo sezonui, tikrai dar yra. „Viena sąskaita“ vadovės nuomone, dažnam atrodo, kad planuoti finansus ir didesnes laukiančias išlaidas yra sudėtingas darbas, reikalaujantis specifinių žinių, arba taupyti yra neįmanoma, nes uždarbis tam nėra pakankamas.
„Bet visa tai tėra mitai: pasiruošti finansinę pagalvę sudėtingesniam laikotarpiui gali kiekvienas, nepriklausomai nuo to, kiek uždirba. Šiandien, kai internete egzistuoja tikrai patogūs įrankiai valdyti savo biudžetą, tai yra paprasčiau nei bet kada anksčiau“.
„Viena sąskaita“ vadovė pataria šildymo sezono išlaidas pradėti planuoti vėliausiai rugsėjį, o dar geriau – tai daryti visus metus: „Skyrus valandą ar dvi savo išlaidų analizei mūsų platformoje, galima įsivertinti, koks būtinųjų išlaidų krepšelis laukia žiemą, kuomet dėl tamsesnio paros laiko didėja ir išlaidos elektros energijai. Jeigu finansinės galimybės yra mažesnės, šiam laikotarpiui galima susikurti efektyvias taupymo taisykles sau ir savo šeimai, įvertinti, kaip paskirstyti biudžetą. Tokiu atveju nereikės nerimauti dėl padidėjusių išlaidų ar bristi į skolas vos prasidėjus naujiems metams“.