Siūloma, kad nuo 2024 metų ant statomų individualių namų būtų privaloma įrengti saulės elektrines

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas įregistravo statybos įstatymo pataisas, kuriomis, statant naujus vieno ar dviejų butų gyvenamuosius pastatus, siūlo įpareigoti kiekvienam butui įrengti ne mažesnę kaip 5 kW galios saulės šviesos energijos elektrinę, rašoma pranešime spaudai.
Saulės jėgainės
Saulės jėgainės / 123rf.com

Pasak Seimo nario, tai ne tik sumažins elektros energijos išlaidas, spartins gaminančių vartotojų skaičių, bet ir didins Lietuvos suvartojamos elektros energijos dalį iš atsinaujinančių energijos išteklių.

„Lietuvos gyventojai patiria didelį elektros energijos kainų šuolį. Saulės energetika gyvenamuosiuose pastatuose galėtų stipriai sumažinti patiriamas išlaidas. Kai kuriose Europos valstybėse atsiranda įpareigojimai saulės elektrinėmis padengti ne tik naujai statomus gyvenamuosius pastatus, bet ir renovuojamus.

Manau, kad įpareigojimas ant naujai statomo namo stogo įrengti saulės šviesos energijos elektrinę – tikrai naudingas. Tokia elektrinė greitai atsipirks ir padės sumažinti gyventojų patiriamas energijos vartojimo išlaidas. Taip pat greičiau pasieksime Europos žaliojo kurso tikslus. Esame įsipareigoję iki 2030 m. pasiekti, kad atsinaujinančios energijos ištekliai elektros energijos suvartojimui Lietuvoje sudarytų ne mažiau kaip 50 proc.“, – sako L.Jonauskas.

Seimo narys siūlo, kad saulės šviesos energijos elektrinės turėtų atsirasti ant gyvenamųjų pastatų stogų, pradėtų statyti nuo 2024 m.

Visgi, įstatymo projekte yra išlygos, kam toks reikalavimas nebūtų taikomas.

„Pirmiausia pastatas turi atitikti elektrinės prijungimo prie energetikos tinklų sąlygas. Taip pat išimtis būtų taikoma tais atvejais, kai prognozuojamas metinis saulės šviesos energijos elektrinės efektyvumas – mažesnis negu 70 proc. jos galios. Pavyzdžiui, dėl pastato lokacijos ar architektūros stogas atsiduria šešėlyje ir saulės šviesos energijos generacija – itin maža. Tokiu atveju, statant naują gyvenamąjį pastatą, nebūtų reikalaujama ant jo stogo įrengti saulės šviesos energijos elektrinę“, – teigia L.Jonauskas.

Pasak L.Jonausko, įsigaliojus įstatymui, per metus ant naujų gyvenamųjų pastatų įrengtos saulės šviesos energijos elektrinių pajėgumas siektų 35 000 kW.

Kasmet yra pastatoma apie 7 000 naujų gyvenamųjų pastatų. 1 kW saulės šviesos elektrinė per metus pagamina apie 1 000 kWh elektros.

Jau ir dabar Lietuvoje yra taikomi įvairūs reikalavimai naujai statomų gyvenamųjų namų energiniam efektyvumui. Nuo 2021 m. Lietuvoje statybos leidimai išduodami tik tiems gyvenamiesiems pastatams, kurie yra A++ energinės klasės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų