Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

TEA: Irano ir Venesuelos veiksniai daro spaudimą naftos rinkai

JAV sprendimas pasitraukti iš Irano branduolinio susitarimo ir mažėjanti gavyba krizės alinamoje Venesueloje gali sutrikdyti naftos tiekimą pasaulio rinkoje, trečiadienį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).
Irano naftos platforma Kaspijos jūroje
Irano naftos platforma Kaspijos jūroje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimo pasitraukti iš Irano susitarimo „naftos rinkos analizėje daugiausia dėmesio imta skirti geopolitikai, o ne pamatiniams veiksniams“, nurodė organizacija savo mėnesio ataskaitoje.

Gegužės 8 dieną D.Trumpas paskelbė, kad JAV pasitrauks iš 2015 metais pasiekto susitarimo, kurį buvo suderinusi Didžioji Britanija, Kinija, Vokietija, Rusija ir Baracko Obamos administracija ir dėl kurio buvo sušvelnintos Teheranui paskelbtos sankcijos.

Nuo tada naftos kainos, kurias taip pat palaikė nuosekliai auganti paklausa ir OPEC šalių bei jų partnerių susitarimas dėl gavybos ribojimo, perkopė 77 JAV dolerių už barelį kartelę.

„Visiškai suprantama, kad šiomis ankstyvosiomis dienomis vyrauja neapibrėžtumas dėl galimo“ JAV sprendimo „poveikio Irano naftos eksportui“, pažymėjo TEA.

Kai 2012 metais buvo nustatytos sankcijos, Irano eksportas sumažėjo maždaug 1,2 mln. barelių per dieną, priminė organizacija.

„Dar per anksti sakyti, kas nutiks šį kartą, tačiau turėtume įvertinti, ar kiti gamintojai pajėgtų užtikrinti tinkamą naftos tiekimą rinkai ir kompensuoti Irano eksporto sutrikimą“, – pažymėjo TEA.

Paklausos augimas sulėtės

Riziką naftos tiekimui pasaulio rinkoje gali kelti ir krizės alinama Venesuela, pareiškė organizacija.

„Gavyba Venesueloje vis labiau mažėja ir iki šių metų pabaigos ji gali sumažėti keliais šimtais tūkstančių barelių per dieną“, – pažymėjo TEA.

„Šis galimas pasiūlos trūkumas dėl Irano ir Venesuelos veiksnių gali tapti rimtu iššūkiu naftos gamintojams, nes jiems tektų padengti šį deficitą – ne tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai“, – nurodoma organizacijos ataskaitoje.

TEA taip pat patikslino naftos paklausos augimo šiais metais prognozę ir dabar numato, kad paklausa padidės 1,4 mln. barelių per dieną, o ne 1,5 mln. barelių per dieną.

„Metų pradžioje paklausą palaikė šalti orai Europoje ir JAV, naujų naftos chemijos pajėgumų paleidimas Jungtinėse Valstijose ir tvirtas ekonomikos pagrindas“, – pažymėjo TEA.

„Nors ekonominė aplinka ir toliau palaikys naftos paklausą, ... jos augimą skatinęs nepalankių oro sąlygų poveikis išnyks, o naftos pabrangimas darys slopinantį poveikį“, – prognozuoja organizacija.

„Taigi, naftos paklausos augimas pasaulyje“ antrąjį pusmetį „turėtų sulėtėti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais