15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

TEA: Jungtinės Valstijos nustebino rinką, vietoj Irano pradėjusios tiekti naftą JAE

Vis netylant ginčams, ar amerikietiška nafta yra tinkama įvairioms pasaulio rinkoms, Jungtinės Valstijos nustebino rinkos dalyvius, pradėjusios tiekti savo naftą vienam didžiausių jos gamintojų – Jungtiniams Arabų Emyratams (JAE), kurie iki Vašingtono sankcijų Teheranui paskelbimo „juodąjį auksą“ pirko iš Irano.
Naftos gavyba
Naftos gavyba / 123rf.com nuotr.

„JAV išgaunamų rūšių naftos tinkamumas JAV ir užsienio naftos perdirbimo gamykloms tam tikruose sluoksniuose ir toliau vertinamas skeptiškai, nors tai ir nėra pagrįsta. Nepaisant to, Jungtinės Valstijos didžiausių pasaulyje naftos eksportuotojų sąraše neseniai užėmė penktą vietą, po Saudo Arabijos, Rusijos, Irako ir Kanados“, – pažymima praėjusios savaitės pabaigoje paskelbtoje Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) mėnesio ataskaitoje.

„Kol kas šiais metais Jungtinės Valstijos pasaulio rinkoms tiekė 2,8 mln. barelių per dieną – 1,2 mln. barelių per dieną daugiau negu metais anksčiau. Kanada buvo pirmoji šalis, iš Jungtinių Valstijų gavusi didelius naftos ir kondensato kiekius – dar prieš tai, kai 2015 metų pabaigoje JAV buvo panaikintas visuotinis naftos eksporto draudimas. Po to, kai šis draudimas buvo atšauktas, viena pirmųjų amerikietišką naftą pradėjo importuoti Kinija, kuri 2018 metų vasarą pagal šio importo apimtis aplenkė Kanadą“, – rašoma ataskaitoje.

2018 metais Jungtinės Valstijos vėl įvedė naftos sankcijas Iranui.

„Kilus prekybos ginčui su Vašingtonu, Kinija spalį nutraukė JAV naftos importą, tačiau balandį jis buvo atnaujintas. Bendras tiekimas į Aziją dėl šios pertraukos nesumažėjo. Priešingai, tai JAV naftos bendrovėms šiame naftos trokštančiame regione padėjo susirasti naujų rinkų“, – pažymėjo TEA.

„Šiuo metu Azija yra didžiausia regioninė JAV naftos rinka, importuojanti apie 1,2 mln. barelių per dieną. Pietų Korėja ir Indija importuoja po 300–400 tūkst. barelių per dieną, Kinijos Taipėjus ir Tailandas – po maždaug 150–200 tūkst. barelių per dieną. Mažesnius kiekius taip pat reguliariai perka Japonija ir Singapūras“, – rašoma ataskaitoje.

Europa sausio–balandžio mėnesiais importavo maždaug 0,8 mln. barelių amerikietiškos naftos per dieną, o daugiausia „juodojo aukso“ iš JAV įsiveždavo Didžioji Britanija ir Nyderlandai.

„Viduržemio jūros regione JAV naftai teko susidurti su didesne konkurencija su vietos rūšių nafta iš Libijos, Alžyro, taip pat su naftotiekiais gabenama nafta iš Azerbaidžano. Be to, dėl giliavandenių uostų trūkumo regione naftos tiekimas supertanklaiviais į šį regioną yra mažiau veiksmingas“, – pažymima TEA ataskaitoje.

Šiuo metu Azija yra didžiausia regioninė JAV naftos rinka, importuojanti apie 1,2 mln. barelių per dieną.

Jungtinių Valstijų naftą taip pat reguliariai importuoja kai kurios Karibų jūros baseino šalys.

„Tačiau labiausiai netikėta iš JAV naftos eksporto krypčių tapo Jungtiniai Arabų Emyratai, kurie vienam įrenginiui pastaraisiais mėnesiais importavo po 45 tūkst. barelių per dieną vietoj naftos iš Irano.“

2018 metais Jungtinės Valstijos vėl įvedė naftos sankcijas Iranui.

Antrinių šaltinių duomenimis, naftos gavyba Irane sumažėjo nuo 3,8 iki 2,2 mln. barelių per dieną. Pats Iranas savo naftos gavybos ir eksporto duomenų nebeskelbia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais