Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

TEA: naftos paklausa sparčiai auga, rinkai gresia deficitas ir kintamumas

Įvairioms pasaulio šalims vykdant vakcinaciją, kuri prisideda prie ekonominio aktyvumo atsigavimo, naftos paklausa praėjusį mėnesį smarkiai padidėjo, tačiau Naftą eksportuojančių valstybių organizacijai (OPEC) ir jos sąjungininkams – vadinamajai OPEC+ grupei – išgaunant mažiau „juodojo aukso“ negu reikia, naftos kainoms bus būdingas padidėjęs kintamumas, kol OPEC+ pasieks susitarimą padidinti gavybą, antradienį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).
Nafta
Nafta / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Nafta

Anksčiau šį mėnesį įvykusiame OPEC+ šalių susitikime nebuvo rasta sutarimo dėl planų laipsniškai padidinti naftos gavybą, kuri, prasidėjus koronaviruso pandemijai ir smarkiai kritus naftos paklausai, buvo gerokai sumažinta siekiant sustabdyti naftos kainų smukimą.

Tačiau paklausa jau atsitiesia ir TEA skaičiuoja, kad ji praėjusį mėnesį padidėjo maždaug 3,2 mln. barelių per dieną, o tai sudaro daugiau kaip trečdalį bendro pernykščio paklausos nuosmukio.

TEA vertinimais, per tris mėnesius nuo liepos naftos paklausa padidės dar 3,3 mln. barelių per dieną ir šis prieaugis, kurį, pasak agentūros, skatins dėl COVID-19 nustatytų apribojimų švelninimas ir vakcinacijos masto didėjimas, bus daugiau kaip dukart didesnis, palyginti su sezoniniu paklausos padidėjimu, kuris buvo užfiksuotas tuo pat 2019 metų laikotarpiu.

Anksčiau OPEC+ planavo laipsniškai didinti gavybą, tačiau dabar, kai grupės derybos yra atsidūrusios aklavietėje, gavybos lygis nesikeis, kol bus pasiektas susitarimas.

„Naftos kainos jautriai reagavo į žinią apie tai, kad OPEC+ derybos praėjusią savaitę atsidūrė aklavietėje, nes rinkos dalyviai supranta, kad tuo atveju, jeigu nebus susitarimo, naftos pasiūlos deficitas didės“, – rašoma naujausioje TEA mėnesio ataskaitoje.

Naftos kainos pastaruoju metu svyravo maždaug 75 JAV dolerių už barelį lygyje ir kai kurie analitikai spėja, kad jos gali pakilti iki 100 JAV dolerių už barelį.

Tačiau yra ir kita galimybė: bendras OPEC+ susitarimas žlugs ir gamintojai neberibos savo gavybos bei mėgins išsikovoti didesnę rinkos dalį, o tokiu atveju naftos kainos greičiausiai kristų.

„Nuotaikas rinkose taip pat temdo tikimybė, jog užvirs mūšis dėl rinkos dalių, nors tokia tikimybė ir yra menka. Be to, didelės kuro kainos gali paskatinti infliaciją ir pakenkti trapiam ekonomikos atsigavimui“, – rašoma TEA ataskaitoje.

Investuotojai nerimauja, jog sparčiai kylanti infliacija gali priversti centrinius bankus padidinti itin mažas palūkanų normas, o tokiu atveju išnyktų vienas pagrindinių ekonomikos atsigavimo ramsčių.

TEA įspėja, jog tuo atveju, jeigu OPEC+ nepadidins gavybos, įtampa naftos rinkoje padidės, nes per pandemiją sukauptos papildomos komercinės atsargos jau išnaudotos, o pramoninių šalių komercinės naftos atsargos jau yra mažesnės už ilgalaikį vidurkį.

Agentūros skaičiavimais, dabartinė OPEC+ gavyba yra beveik 2 mln. barelių per dieną mažesnė už rinkos paklausą. Ir šių metų paskutinį ketvirtį šis deficitas padidės iki 3,2 mln. barelių per dieną.

TEA taip pat skaičiuoja, kad komercinių naftos atsargų panaudojimo lygis šį ketvirtį bus aukščiausias per mažiausiai dešimtmetį.

„Kol nebus aiškumo dėl OPEC+ gavybos politikos, naftos rinkose greičiausiai tebevyraus padidėjęs kintamumas“, – prognozuoja agentūra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų