Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

TEA: pasaulis prie švarių energijos šaltinių pereina „per lėtai“

Pasaulis prie švarių energijos šaltinių vis dar pereina per lėtai, kad būtų galima tesėti kovoje su klimato kaita duotus pažadus, ir tai kelia dar didesnio energijos išteklių kainų kintamumo riziką, trečiadienį įspėjo Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).
Anglies dioksidas CO2
Anglies dioksidas CO2 / 123rf.com nuotr.

„Nepakankamai investuojame, kad galėtume tenkinti energijos poreikius ateityje, ir dėl neapibrėžtumo atsiranda būsimo nestabilumo [dėl energijos išteklių] prielaidų“, – pareiškė TEA vadovas Fatihas Birolis.

„Spartesnio perėjimo prie švarių energijos šaltinių socialinė ir ekonominė nauda yra didžiulė, o neveikimo kaina yra milžiniška.“

Savo naujausioje metinėje ataskaitoje apie pasaulio energetikos perspektyvas („World Energy Outlook“) TEA apskaičiavo, kad, siekiant ištesėti tuos pažadus, investicijas į švarios energijos projektus ir infrastruktūrą per kitą dešimtmetį reikės padidinti daugiau kaip tris kartus.

Pasak agentūros, saulės ir vėjo energijos sektoriai toliau sparčiai auga, o elektromobilių pardavimai pasaulyje 2020 metais pasiekė naują rekordą.

Tačiau „ši pažanga švarios energijos srityje tebėra pernelyg lėta, kad pasaulyje išmetamas [šiltnamio efektą sukeliančių dujų] kiekis“ iki 2050 metų „tvariai mažėtų iki grynojo nulio“, nes tai, TEA nuomone, padėtų apriboti visuotinį atšilimą iki 1,5 laipsnio Celsijaus.

Tarp nepakankamų investicijų priežasčių agentūra savo ataskaitoje mini, be kita ko, neryžtingą valstybių politiką ir neapibrėžtumą dėl paklausos.

„Reikia aiškių politikų ženklų ir nurodymų. Jeigu kelias grįstas tik gerais ketinimais, jis išties bus duobėtas“, – rašoma ataskaitoje.

Būtinų investicijų mastas atveria „milžiniškų ekonominių galimybių“ ekologiškoms energetikos technologijoms, įskaitant vėjo turbinas, saulės baterijų plokštes ir kt.

TEA ekspertų nuomone, iki 2050 metų žaliųjų technologijų rinkos vertė pasieks 1 trln. JAV dolerių per metus ribą, o tai maždaug atitinka dabartinį naftos rinkos dydį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais