„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

TEA pranašauja „prasčiausius metus“ naftos sektoriaus istorijoje

Naftos paklausa pasaulyje 2020 metais dėl koronaviruso protrūkio smarkiai sumažės ir sugrįš į prieš maždaug dešimtmetį buvusį lygį, o šie metai bus „prasčiausi sektoriaus istorijoje“, trečiadienį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).
Naftos gavyba
Naftos gavyba / 123rf.com nuotr.
Temos: 1 Nafta

Prognozuojama, jog paklausa per visus šiuos metus sumažės rekordiniais 9,3 mln. barelių per dieną. Vien balandį ji kris 29 mln. barelių per dieną, o gegužę – 26 mln. barelių per dieną, numato TEA.

Agentūros vadovas Fatihas Birolis šiuos skaičius pavadino „stulbinančiais“.

„Manau, jog po kelerių metų, kai žvelgsime į 2020-uosius, galbūt matysime, jog tai buvo prasčiausi metai pasaulio naftos rinkų istorijoje“, – pareiškė jis reporteriams per telekonferenciją.

„Šiais siaubingais metais blogiausias gali būti antrasis ketvirtis, o blogiausias mėnuo ... greičiausiai bus balandis.“

Balandį prognozuojamas paklausos lygis paskutinį kartą buvo užfiksuotas 1995 metais, pažymėjo F. Birolis, šį mėnesį pavadinęs „juoduoju balandžiu naftos sektoriaus istorijoje“.

Koronaviruso protrūkis sudavė skaudų smūgį pasaulio ekonomikai. Gerokai sumažėjo transporto srautai, prie būtiniausiųjų nepriskiriamos įmonės turėjo sustabdyti savo veiklą, o šimtams milijonų žmonių visame pasaulyje dėl karantino teko likti namuose.

Gruodį Kinijoje atsiradęs koronavirusas visame pasaulyje jau pasiglemžė per 123 tūkst. gyvybių.

Pasak TEA, priemonės, kurių ėmėsi Naftą eksportuojančių valstybių organizacija (OPEC) ir jos sąjungininkai – vadinamoji OPEC+ grupė, – taip pat kitos naftą išgaunančios šalys, kurios sutarė sumažinti gavybą, turėtų padėti paklausai iki 2020 metų antrojo pusmečio vėl pradėti viršyti pasiūlą, jeigu karantino priemonės, kurios buvo įvestos siekiant pažaboti viruso plitimą, bus atšauktos.

„Kai naftos paklausos smukimas ims lėtėti ir kai pasireikš OPEC+ ir ne OPEC gamintojų gavybos mažinimo poveikis, antrąjį pusmetį pradėsime pastebėti atsigavimą“, – per spaudos konferenciją pareiškė TEA naftos skyriaus vadovas Neilas Atkinsonas.

„Tačiau akivaizdu, jog iki to taško dar teks nueiti ilgą kelią“, – pridūrė jis.

35–40 JAV dolerių už barelį kaina gali pašalinti iš rinkos daugiau nei 20 mln. kiekį

Smarkiai sumažėjusios paklausos sąlygomis žemos naftos kainos gali toliau reguliuoti rinką, padidindamos gavybos sumažinimą iki lygio, dėl kurio susitarta naujajame OPEC+ susitarime, pareiškė viena iš pagrindinių susitarimo šalių Saudo Arabija.

Verslo leidiniui „The Financial Times“ duotame interviu Saudo Arabijos energetikos ministras princas Abdulazizas bin Salmanas priminė, kad, atsižvelgiant į praėjusį savaitgalį pasiektą susitarimą, naftos gavybos mažinimas, atsižvelgiant į JAV ir kitus naujus rinkos dalyvius, galėtų sudaryti apie 20 mln. barelių naftos per parą ar net daugiau.

Visgi ministras pareiškė: „Jei kainos išliks 35–40 JAV dolerių už barelį lygyje, nenustebsiu, jei natūralus gavybos sumažėjimas per artimiausius kelis mėnesius bus dar didesnis“.

Atsakydamas į klausimą apie įvykius prieš mėnesį, kai po netikėto OPEC+ sandorio žlugimo Rijadas paskelbė apie staigų gavybos padidinimą ir pirkėjams pasiūlė neregėtas nuolaidas, taip pradėdamas „kainų karą“, ministras tai pavadino „nepageidaujamu pasitraukimu“ iš kolektyvinių koordinavimo sutarčių strategijos.

Ministras pridūrė, jog Saudo Arabija buvo priversta imtis tokių žingsnių, kad sukurtų finansinę pagalvę ir kad tai nebuvo „sadistinio siekio sužlugdyti konkurenciją“ apraiška.

„Mums, kaip ilgalaikiam gamintojui, rūpi klestinti pasaulio ekonomika, sukurianti klestintį paklausos lygį. Mes nedalyvaujame nulinės sumos žaidimuose“, – pabrėžė Abdulazizas bin Salmanas.

Kalbėdamas apie santykius su Maskva po kovo pradžioje žlugusio daugiau nei trejus metus egzistavusio pasaulinės rinkos reguliavimo institucijų tandemo, ministras pajuokavo: „Mums kol kas nereikia skyrybų advokato“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų