Teismas pritarė taikos sutarčiai su „Danpower“

Trečiadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pritarė valstybės ir lietuvių bei vokiečių įmonės „Danpower Baltic“ taikos sutarčiai dėl bendrovės projekto Kaune. Taikos sutartis visiems elektros vartotojams kainuos bent 18 milijonų eurų per dvylika metų. Mainais į tai verslininkai atsiims savo ieškinius.
UAB „Danpower baltic“
UAB „Danpower baltic“ / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

2015 metais Energetikos ministerija buvo sustabdžiusi, o vėliau ir panaikinusi verslininkų leidimą plėtrai Kaune, nes nustatė galimų pažeidimų. Jie pastatė elektrinę, bet prarado teisę į valstybės paramą.

Vėliau ginčai persikėlė į teismus, kur prieš pat neskundžiamą teismo nutarties dėl verslininkų projekto paskelbimą Energetikos ministerija pranešė, jog su įmone tarsis taikiai. Trečiadienį teismas neskundžiamai patvirtino taikos sutartį. Po taikos susitarimo valstybės parama verslininkams gali būti suteikta.

„Danpower Baltic“ įmonę lygiomis dalimis po 50 proc. valdo vokiečių investuotojas „Danpower“ ir Lietuvos verslininkai: Rakauskų šeima bei jų partneris Alvydas Žabolis.

Energetikos ministerijos išplatintame pranešime žiniasklaidai cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, jog šis sprendimas kainuos pigiau nei ilgi bylinėjimosi metai.

Aliaus Koroliovo / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Aliaus Koroliovo / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

„Teismo pritarimas šiai taikai yra kertinis ir tai tik patvirtina, kad mūsų sprendimas ieškoti taikaus ginčo sprendimo bei sudaryta taikos sutartis su investuotojais yra teisingas žingsnis. Mano įsitikinimu, taikus susitarimas yra geriausias kelias dar 2013 m. prasidėjusioje istorijoje ir finansiniu, ir valstybės reputacijos požiūriu.

Šią problemą ne mes sukūrėme, o paveldėjome ir nusprendėme spręsti, kadangi mūsų vartotojams pigiau kainuoja taikus susitarimas dabar nei ilgi metai bylinėjimosi ir milijonai eurų už neteisėtai pažeistus lūkesčius, pralaimėjus teismus“, – teigė Ž.Vaičiūnas.

Byloje pageidavimą dalyvauti trečiuoju asmeniu buvo pareiškusi „Lietuvos energijos“ ir „Fortum Heat Lietuvos“ valdoma Kauno kogeneracinė jėgainė, statanti naują atliekomis ir biokuru kūrenamą elektrinę Kaune. Ji baiminasi, kad planuojamas atkurti didesnis elektros supirkimo tarifas „Danpower“ elektrinei sukurs nevienodas konkurencijos sąlygas energijos gamintojams. Vis dėlto teismas tokio prašymo netenkino.

Primename, kad 15min praeitą savaitę publikavo tyrimą, pasakojantį apie tai, kaip ministrų kabinetas nuslėpė tiesą apie šią taikos sutartį. Energetikos ministras Ž.Vaičiūnas tikino pats sugalvojęs derėtis su „Danpower“, bet 15min turimi dokumentai verčia tuo abejoti.

VIDEO: Energetikos ministro ir premjero žodžiai dėl taikos sutarties nesutampa

Iš tikrųjų taikos sutarties jau seniai siekė verslininkai – tai jie ieškojo kontaktų Vyriausybėje ir norėjo gauti milijoninę valstybės paramą. Konfidencialiuose laiškuose premjerui Sauliui Skverneliui įmonės atstovai rašė, esą jaučiasi nuskriausti ir jų viltys dūžta. Jie įkalbinėjo politikus sėsti prie derybų stalo.

Galiausiai premjero patarėjas Lukas Savickas susitiko su „Danpower“ atstovais ir paėmė iš jų preliminarų taikos susitarimą. 15min turi šį dokumentą. Susidaro įspūdis, kad jo esmė yra tokia pati kaip ir dabar pasirašytos taikos sutarties – verslas siūlė atsisakyti savo ieškinių mainais į milijoninę paramą jų elektrinei Kaune.

VIDEO: Kaip Vyriausybė abejotiną ieškinį išmainė į realius milijonus iš jūsų kišenės

Šių verslininkų teismų su valstybe karuselėje vyko daug bylų. Neginčijamų pergalių jose yra pasiekusi ir bendrovė.

Šių metų sausį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutinai buvo nustatęs, kad Energetikos ministerija neteisėtai sustabdė „Danpower“ verslo partnerių, Rakauskų šeimos valdomos bendrovės leidimą plėtrai Vilniuje. Dabar verslininkai gali vystyti elektrinės projektą sostinėje, nes teismo sprendimu leidimas jiems buvo atstatytas. Vis dėlto kol kas jie patys nevykdo elektrinės statybų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sklypas, kuriame turėjo būti statoma elektrinė Savanorių prospekte
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sklypas, kuriame turėjo būti statoma elektrinė Savanorių prospekte

Po laimėto teismo Vilniuje verslininkai pareikalavo iš valstybės 16 milijonų eurų, esą valstybė jiems trukdė statyti elektrinę. Tačiau 15min tyrimas atskleidė, jog nei vienas teismas nėra konstatavęs, kad elektrinės verslas nepastatė dėl valstybės kaltės. Tai lėmė jų pačių komerciniai sprendimai. Teismas nepriėmė jokių sprendimų dėl turtinės verslininkų žalos.

Taikos sutartimi mainais į 16 milijonų eurų ieškinio dėl Vilniaus ir kitų ieškinių atsisakymą, valstybė suteiks bent 18 milijonų eurų paramą per dvylika metų „Danpower Baltic“ elektrinei Kaune. Taikos sutartimi verslininkai taip pat sutiko atsisakyti valstybės paramos Vilniuje, kur dar nėra pastatę elektrinės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs