Šiuo metu aplink Turto banko valdomus didžiuosius administracinius pastatus zuja dronai ir saulės jėgainių įrengimo ekspertai – aiškinamasi, ant kurių pastatų stogų būtų racionaliausia ir tikslingiausia įrengti saulės jėgaines. Tokį norą yra išreiškę Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrę ministerijos. Taip pat vertinamos galimybės įrengti saulės jėgaines ant pastatų, kurie bus modernizuojami 2022–2023 metais, stogų.
„Nėra taip, kad ant bet kurio pastato stogo gali įrengti saulės jėgainę. Būtina įvertinti, į kokią pusę yra pastatų stogai, šlaitiniai jie ar plokšti, kokie inžineriniai įrengimai ant jų yra. Nemažai ministerijų pastatų yra Vilniaus senamiestyje, Gedimino prospekte, tad būtina išsiaiškinti, kokie reikalavimai taikomi saugomose zonose esančių pastatų stogams“, – aiškina Inga Liutkevičiūtė, Turto banko Turto strategijos ir plėtros departamento direktorė.
Bus įvertintos ir elektros tinklų galimybės priimti pagamintą saulės elektrą, atsakyta į klausimus, kuriais atvejais gali reikėti ir ar verta būtų investuoti į elektros tinklų infrastruktūrą, padidinti įvadų galingumą.
„Gali turėti futbolo aikštės dydžio plokščią stogą, ant kurio pastatytos saulės jėgainės pagaminamos elektros pakaktų vienam Vilniaus rajonui, bet jei elektros įvado galingumas yra toks, kad priimtų tik vieno modulio pagamintą energijos kiekį, klausimas, ar verta kelti jėgainę ant stogo ir investuoti į elektros tinklų infrastruktūrą, o gal geriau įsigyti nuotolinės saulės jėgainės parko dalį“, – dėsto I.Liutkevičiūtė.
Studijos bus paruoštos ir rekomendacijos, ant kurių pastatų stogų siūloma įrengti saulės jėgaines, gautos gruodžio mėnesį. Saulės jėgainių įrengimo galimybių studijas atlieka bendrovė „Solet Technics“.
Šiuo metu saulės elementai yra įrengti ant trijų Turto banko valdomų pastatų, du iš jų yra Vilniuje, vienas – Mažeikiuose.