Pirmuoju etapu Turto bankas ketina įsigyti saulės parko dalį, kuri elektros energija aprūpintų penkis Turto banko valdomus valstybės biurų pastatus. Projektas turi būti įgyvendintas per pusantrų metų.
Šiuo metu beveik penktadalį Turto banko valdomų objektų kaštų sudaro išlaidos elektros energijai. Jei 2020 m. Turto banko valdomo administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto elektros sąnaudos sudarė 2,6 mln. eurų, tai praėjusiais metais jos buvo net 64 proc. didesnės ir siekė 4,26 mln. eurų. Šiemet išlaikymo kaštai dar dvigubės, dėl rekordiškai išaugusių elektros kainų.
„Dalies saulės parko įsigijimas tik vienas iš etapų, įgyvendinant įmonės saulės energijos išteklių panaudojimo strategiją. Tapdamas gaminančiu vartotoju, Turto bankas užsitikrintų energetinę nepriklausomybę, mažintų CO2 dujų išmetimą į atmosferą, pats galėtų aprūpinti valstybės biurus žaliąja elektros energija bei nesudėtingai prognozuoti elektros energijos tiekimo kainą valdomiems pastatams“, – sako Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Pirmuoju etapu planuojama įsigyti 2,21 MW galios saulės parko dalį, kuri būtų priskirta 5 valdomiems objektams ir leistų išvengti 340 tonų CO2 emisijos per metus. Skaičiuojama, kad įmonės investicijos, esant dabartinėms elektros energijos kainoms, atsipirktų per 4-erius metus.
„Įgyvendinamas Turto banko projektas ne tik prisidės prie tvaresnės energetikos plėtros, pasitarnaus kaip gerasis pavyzdys visoms valstybės institucijoms, o taip pat leis sumažinti sąnaudas – kas ypač aktualu šiuo metu. Investicijos naudą teiks bei taupys lėšas ir ilguoju laikotarpiu – daugiau kaip du dešimtmečius“, – teigia APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Sėkmingai įgyvendinus projektą bus padengta apie 10 proc. Turto banko valdomo turto elektros energijos poreikio. Pagrindinis Turto banko saulės energijos išteklių panaudojimo strategijos tikslas – užtikrinti, kad ilgainiui visi klientai būtų aprūpinami žaliąja elektros energija iš įmonės valdomų saulės parkų bei ant pastatų įrengtų saulės elektrinių. Skaičiuojama, kad įmonės poreikį patenkintų apie 20 MW galios saulės parkų.
„Stebėdami rinkos tendencijas, didelę saulės jėgainių paklausą, vertiname ir galimybes ne tik įsigyti saulės parkų dalis, tačiau ir statyti savo saulės parkus valdomuose sklypuose, taip pat įrengti saulės elektrines ant kai kurių pastatų stogų“, – aiškina M.Sinkevičius.
Šiuo metu visiems Turto banko valdomiems administraciniams pastatams tiekiama elektros energija pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Dvejų metų trukmės sutartis dėl elektros energijos tiekimo pasirašyta praėjusių metų viduryje su bendrove „Ignitis“.