Saulės elektrinių parką įrengė savivaldybės valdoma įmonė „Ukmergės šiluma“ drauge su energetikos bendrove „Ignitis“. Šiame parke pagaminta žalioji elektros energija bus tiekiama visoms 35-ioms Ukmergės rajono savivaldybės įstaigoms bei miesto ir rajono seniūnijoms.
Numatoma, kad saulės elektrinių parkas pagamins apie 3,6 mln. kWh elektros energijos per metus, o tai sudaro apie 80 proc. energijos, kurios reikia visoms savivaldybės įstaigoms ir seniūnijoms. Iš viso žalioji elektros energija bus tiekiama 295-iems objektams, tarp kurių ligoninė, visos savivaldybės mokyklos, darželiai, kultūros bei sporto įstaigos, miesto ir kaimo seniūnijų pastatai bei gatvių žibintai.
„Pirmojo savivaldybės iniciatyva įrengto saulės elektrinių parko Lietuvoje atidarymas yra simbolinis įvykis. Tapome pirmieji šalyje, kurie padengs didžiąją dalį savo savivaldybės viešojo sektoriaus elektros energijos poreikio būtent žaliąja energija. Kitas svarbus aspektas – tikslingai panaudota ES parama, kuri sudarė 2,8 mln. eurų, o paramos intensyvumas siekė 68 proc. Tikime, kad šis sėkmingai užbaigtas 3 metus trukęs etapas taps pavyzdžiu ir kitiems Lietuvos miestams“, – teigia Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas.
„Šio projekto išskirtinumas – viešojo sektoriaus iniciatyva pasukti žaliosios energijos keliu. Šiandien vienais svarbiausių raktažodžių tampa energetinė nepriklausomybė, todėl prie jos prisidėti galime visi. Ne mažiau svarbus yra ir būtent žaliosios energijos aspektas: vien dėka šio saulės elektrinių parko Ukmergės savivaldybės CO2 pėdsakas per 1 metus sumažės net 1485 tonomis.
Toks kiekis sutaupyto CO2 prilygsta 50 tūkst. pasodintų medžių per metus, todėl šis projektas yra puikus pavyzdys, kaip apsirūpinti elektros energija be pėdsako gamtai“, – sako „Ignitis“ verslo klientų ir plėtros vadovas Haroldas Nausėda.
Pasak H.Nausėdos, Ukmergės saulės parkas pasižymi itin efektyviu techniniu sprendimu. Didelio formato saulės moduliai įsigyti iš vienos didžiausių pasaulyje gamintojų „Trina Solar Co., Ltd“, įtampos keitikliai – iš Vokietijos gamintojo „SMA Solar Technology AG“. Saulės elektrinė bus prižiūrima ir eksploatuojama naudojant pažangią „MeteoControl VCOM“ stebėsenos platformą, o montavimo konstrukcijos suprojektuotos ir pritaikytos projekte naudojamiems dvipusiams saulės moduliams.
Projektas mūsų komandai buvo itin įdomus ne tik dėl jo unikalaus komercinio pritaikymo, bet ir dėl techninės specifikos ir įgyvendinimo sudėtingumo. Statant elektrinę nutiesėme ir papildomą didelio pralaidumo 5,2 km ilgio jėgos kabelį nuo pagrindinės Ukmergės miesto elektros tinklo pastotės iki saulės elektrinių parko.
Skaičiuojama, kad savivaldybės nuosavo kapitalo atsiperkamumas šiame projekte – 4 metai.
„Saulės elektrinių parkas – neabejotinai vienas didžiausių šio laikmečio projektų Ukmergės rajone. Visas parko įrengimas nuo sutarčių pasirašymo užtruko 3 metus, o šiandien, oficialiai atidarydami parką, pradedame naują etapą. Šiuo metu pagrindiniai įmonės investiciniai projektai susiję su šilumos ir elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių. Todėl užbaigtas saulės elektrinių parkas yra reikšmingas pavyzdys, kaip su patikimais partneriais galime užtikrinti efektyvų, modernų ir CO2 nepaliekantį energijos tiekimą“, – nurodo bendrovės „Ukmergės šiluma“ direktorius Vydas Paknys.