„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukmergės ir Prienų patirtis: Vilniaus šilumos ūkio perdavimas miestui priklausys nuo galimybės susitarti

Lietuvoje pasibaigus jau dviejų miestų šilumos ūkio nuomai privačiam investuotojui, šio proceso dalyviai sako, kad Vilniaus šilumos ūkio perėmimas iš Prancūzijos koncerno „Veolia“ ir jo perdavimas Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) priklausys nuo to, kaip šalims pavyks susitarti. Viena savivaldybė jau beveik 6 metus bylinėjasi teismuose dėl nutrauktos sutarties, tuo metu kita santykius su privačiu investuotoju baigė taikiai.  
Uždaroma Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (VE-3), kuri nebebus naudojama šilumai gaminti.
Ukmergės ir Prienų patirtis: Vilniaus šilumos ūkio perdavimas miestui priklausys nuo galimybės susitarti / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

V.Strioga: bet koks piktnaudžiavimas turi baigtis teisme

„Vilnius turi aiškius du pavyzdžius – kardinaliai priešingus. Vilniaus politikų reikalas, ar rinktis ukmergiškių, ar prieniškių variantą. Bet koks piktnaudžiavimas („Vilniaus energijos“ – BNS) turi baigtis teisme, jei toks yra. Aš nesu patarėjas, bet su „Vilniaus energija“ turime patirties, ir ne pačios geriausios. Šioje situacijoje sakyti, kad kažkuri pusė yra teisi ar ne, aš tikrai negalėčiau“, – BNS sakė energetikos grupės „E energija“ akcininkas ir vadovas Virginijus Strioga.

„Prienuose visiškai kitokia politinė kultūra. Vietos politikai buvo nusprendę šilumos ūkį perimti ir jie jį perėmė. Jau pusę metų šilumą tiekia savivaldybės įmonė. Šiandien galima konstatuoti, kad abi sutartys būtų pasibaigusios vienu metu ir situacija būtų tokia pati“, – pridūrė V.Strioga.

Ukmergėje ir Prienuose – skirtingos patirtys su privačiu investuotoju

Ukmergė buvo pirmoji Lietuvos savivaldybė, kuri 2010 metais vienašališkai nutraukė iki 2015 metų turėjusią galioti šilumos tinklų nuomos sutartį su V.Striogos ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) valdomos „E energijos“ grupės įmone „Miesto energija“.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2014 metais nutarė, kad Ukmergės valdžia pagrįstai nutraukė sutartį, tačiau pastaroji turi teisę gauti kompensaciją už nacionalizuotą turtą bei investicijas – Apeliacinis teismas šią savaitę turėtų paskelbti sprendimą šiame ginče.

Tuo metu Prienų rajono savivaldybė su kita „E energijos“ įmone „Prienu energija“ pernai sėkmingai baigė šilumos ūkio nuomos sutartį ir nuo rugsėjo rajonui šilumą tiekia savivaldybės įmonė Prienų šilumos tinklai.

Prienų meras: turto perėmimas nebuvo lengvas

Prienų meras Alvydas Vaicekauskas teigė, jog nuomos sutarties užbaigimas ir turto perdavimas nebuvo lengvas.

„Nėra taip paprasta ir mes užtrukome ilgai derybose dėl nesusidėvėjusio turto likučių, už kuriuos pažadėjome kompensuoti. Jei privatus šilumos tiekėjas kažką investuoja, jis vėliau skaičiuoja nusidėvėjimą. Šitą mes susitarėme, paskaičiavome, radome kompromisą ir pasirašėme sutartį. Kompensacija buvo 432,6 tūkst. eurų. Mes tą likutį nudėvėsime per kainą, nes tas turtas naudojamas“, – BNS teigė A.Vaicekauskas.

Pasak jo, 2000 metais „E energijai“ išnuomoto turto vertė siekė 2,49 mln. eurų, o jį susigrąžinus 2015 metais – 2,42 mln. eurų.

„Tuos skaičius sunku palyginti. Kai kurių katilinių nebeliko, nes mums jas grąžino, o mes jas pardavėme. Dėl to suma mažesnė nei tuo metu, kai turtas buvo išnuomotas“, – kalbėjo meras.

Prienų šilumos tinklų direktorė Albina Minciuvienė BNS taip pat teigė, kad turto perdavimas įvyko be problemų, įmonė veikia gerai.

„Veikla vyksta, kaip ir vyko. Šilumą tiekiame ir šalčių neturime. Ne visi darbuotojai perėjo, bet kiek priėmėme, tiek dirba. Kas buvo aptarta sutartyje, mes vykdome“, – tvirtino A.Minciuvienė.

Ukmergės meras: „E Energija“ elgėsi nesąžiningai, laukiama sprendimo dėl kompensacijos

Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas priminė, kad sutartis su „E energija“ 2010 metais buvo nutraukta, nes „Miesto energija“ elgėsi nesąžiningai – jos tiekiamos šilumos kainos buvo per didelės, o nusavinus turtą, dėl to vis dar vyksta teismo procesai.

„Sutartis buvo sudaryta 15 metų, bet po 10 metų paaiškėjus, kad nuomininkas yra nesąžiningas ir šiurkščiai pažeidė sutartį, ji buvo nutraukta“, – BNS teigė R.Janickas.

Jo teigimu, visas aplinkybes dėl sutarties nutraukimo bus galima apibendrinti, pasibaigus teismui dėl kompensacijos „E energijai“. Vilniaus apygardos teismas yra nutaręs, kad Ukmergė „Miesto energijai“ turi sumokėti 3,67 mln. eurų, o savivaldybės skundą nagrinėjantis Apeliacinis teismas sprendimą paskelbs vasario 5 dieną.

Mes turime patirties bylinėjantis su valstybe Vašingtono arbitraže, ką dabar inicijavo „Veolia“, bet mes šį procesą jau praėjome. Iš savo 5 metų patirties bylinėjimosi arbitraže galiu pasakyti, kad Vilniaus atveju tas bylinėjimasis niekaip nesutrukdys turto perdavimui, – kalbėjo V.Strioga.

V.Strioga: „Veolia“ ieškinys neturės įtakos turto perdavimui

Anot V.Striogos, maždaug 100 mln. eurų vertės „Veolia“ ieškinys prieš Lietuvą Tarptautiniam investicinių ginčų arbitražui (ICSID) Vašingtone Vilniaus šilumos ūkio perdavimui įtakos neturės.

„Mes turime patirties bylinėjantis su valstybe Vašingtono arbitraže, ką dabar inicijavo „Veolia“, bet mes šį procesą jau praėjome. Iš savo 5 metų patirties bylinėjimosi arbitraže galiu pasakyti, kad Vilniaus atveju tas bylinėjimasis niekaip nesutrukdys turto perdavimui“, – kalbėjo V.Strioga.

7,24 mln. eurų ieškinį Vašingtono arbitražui V.Striogos įmonė 2012 metais pateikė Latvijai, kai Rezėknės rajono savivaldybė 2008 metais anksčiau laiko nutraukė šilumos ūkio nuomos sutartį. Sprendimą arbitražas turėtų paskelbti šį mėnesį. V.Striogos nuomone, šis atvejis buvo panašus į Ukmergės.

Šilumos tiekimo įmones Lietuvoje valdantis Prancūzijos grupė „Veolia“ praėjusią savaitę pateikė preliminarios 100 mln. eurų vertės ieškinį prieš Lietuvą – „Veolia“ reikalauja atlyginti žalą, patirtą dėl neva nesąžiningo Lietuvos elgesio ir kompanijos investicijų Lietuvoje nusavinimo.

Vilniaus šilumos tinklai šilumos ūkį iš „Vilniaus energijos“ perims 2017 metų pavasarį – sutartis galioja iki kitų metų balandžio, o galutinai turtas turi būti perimtas iki liepos.

Šiuo metu „E energija“ turi dvi nuomos sutartis su Akmene ir Trakais, „Veolia“ valdoma „Litesko“ nuomojasi šilumos ūkį Alytuje, Biržuose, Druskininkuose, Kelmėje, Marijampolėje, Kazlų Rūdoje, Palangoje, Telšiuose ir Vilkaviškyje. Suomijos kapitalo „Fortum“ valdoma šilumos gamintoja „Fortum Heat Lietuva“ tvarkosi Joniškyje ir Švenčionyse, o privati šilumos tiekėja „Balterma ir ko“ tiekia šilumą dalyje Vilniaus miesto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs