V.Blinkevičiūtė – apie elektros kainas ir pradedamą tyrimą: kai toks chaosas, tiekėjo pasirinkimą reikia atidėti

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) paskelbus, kad ši ruošiasi aiškintis bendrovės „Ignitis“ elektros kainodarą, opozicinės Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad VERT pavyzdžiu turėtų pasekti ir kitos už rinkos priežiūrą ir vartotojų teises atsakingos valstybės institucijos, rašoma pranešime spaudai.
Vilija Blinkevičiūtė
Vilija Blinkevičiūtė / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„Staiga VERT atsibudo ir praregėjo, kad kažkas negerai su elektros kainodara. Ir pagaliau užsimena apie galimą „Ignitis“ piktnaudžiavimą. O juk didžioji žmonių dalis pasirinko būtent šį, valstybei priklausantį tiekėją, tikėdamiesi, kad kainos bus sąžiningos. Maža to, likus kelioms savaitėms iki pasirinkimo termino, Vyriausybė dar nėra patvirtinusi nei visuomeninio tiekimo kainų, nei kompensacijos mechanizmo.

Tad chaosas ir sumaištis tęsiasi, apie tai kalba praktiškai visi ekspertai. Manau, kad valdantiesiems pagaliau derėtų realiai įvertinti susiklosčiusią situaciją ir elektros tiekėjo pasirinkimo terminą atidėti. O plačius tyrimus, gindama vartotojų interesus, tuoj pat turėtų pradėti ir Konkurencijos taryba, ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba“, – komentuoja V.Blinkevičiūtė.

Ji taip pat teigia, kad dalies valdančiųjų argumentai apie įgyvendinamą Europos Sąjungos (ES) direktyvą, kuri numato elektros tinklo liberalizaciją, nėra visiškai tikslūs.

„Kasdien girdime: jei nepasirinksite nepriklausomo elektros tiekėjo, mokėsite brangiau, o po 6 mėnesių jums bus nutrauktas elektros energijos tiekimas. ES elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių direktyva, priimta 2019 metais, nurodo, kad valstybės narės iki 2025 metų turi užtikrinti namų ūkių vartotojams teisę pasirinkti elektros energijos tiekėją.

O direktyvos 4 straipsnyje sakoma: „Valstybės narės užtikrina, kad visi vartotojai galėtų pirkti elektros energiją iš jų pasirinkto gamintojo“. Taigi aiškiai teigiama „galėtų pirkti“, bet niekur neteigiama „privalo pirkti“. Taip pat direktyvoje nedviprasmiškai teigiama, kad būtina apsaugoti pažeidžiamus ir energijos nepriteklių patiriančius vartotojus, suteikti vartotojams galią ir apsaugą, užtikrinti vartotojams įperkamas, skaidrias energijos kainas“, – primena V.Blinkevičiūtė.

R.Budbergytė: Vyriausybė savo veiksmais kompromituoja gerą idėją

Tuo tarpu buvusi finansų ministrė, Seimo narė Rasa Budbergytė pabrėžia, kad Vyriausybė per bemaž du metus turėjo laiko pasirengti elektros tinklo liberalizavimo etapams, tačiau to nepadarė.

„Aiškėja, kad procesui buvo visiškai nepasiruošta. Konservatoriai išdidžiai skelbia apie tai, kaip viskas bus gerai, o realiai yra visiškai priešingai – šimtai tūkstančių žmonių gali būti apgauti, sudaryti jiems nenaudingas sutartis.

Kainos yra rekordinės, rinkose – sumaištis, taigi būtent šiuo metu versti žmones būtinai pasirinkti tiekėją – labai blogas sprendimas. Vartotojams teikiama informacija iki šiol klampi, nesupaprastinta, yra daugiau klausimų nei atsakymų. Juoba vis dar nėra aiški ir kompensacijų tvarka“, – vertina ji ir primena, kad Vyriausybė svarsto apie kompensacijas, kurios galiotų tik pusę metų.

Socialdemokratė pabrėžia, kad valdančiųjų argumentai – esą proceso nukėlimas įneštų dar didesnės sumaišties – jos neįtikina.

„Didesnio chaoso jau nebegali būti. Juk VERT pradeda tyrimą dėl kainodaros, o žmonėms informacija nėra suprantama. Daugelis jų pasimetę ir pagrįstai pyksta. Galiausiai rekordinių kainų metu vartotojus verčiant rinktis ir juos gasdinant baudomis, kompromituojama pati elektros tinklo liberalizacijos idėja“, – mano R.Budbergytė.

Primename, kad vadinamojo antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo, kuriame nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti 1–5 tūkst. kWh per metus suvartojantys gyventojai, sudaryti sutartį su vienu iš tiekėjų privalo iki birželio 18 d. To nepadarius bus užtikrintas garantinis tiekimas, kuris bus apie 25 proc. brangesnis.

Šiuo metu Lietuvoje nepriklausomo elektros energijos tiekimo paslaugas teikia šeši tiekėjai: „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Perlas Energija“, „Egto energija“, „Birštono Elektra“.

Naujausiais duomenimis, nepriklausomo tiekėjo dar nepasirinko 355 tūkst. antrojo etapo dalyvių, o 386 tūkst. sprendimą jau priėmė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų