Energetikos ministerija ruošiasi skelbti paskirtojo tiekėjo konkursą – bus ieškoma įmonė, galinti tiekti dujas SGD terminalui. Tačiau laimėtojas žinomas iš anksto – pagal įstatymus dujas SGD terminalui galės tiekti tik valstybei priklausanti „Litgas“.
Ruošiasi laimėti
Du trečdalius bendrovės „Litgas“ akcijų valdo valstybinė „Lietuvos energija“, likusią dalį – „Klaipėdos nafta“. Bendrovės įstatinis kapitalas siekia 3 mln. Lt, joje dirba 9 žmonės.
Pastarieji, padedami „Lietuvos energijos“ specialistų, derasi dėl gamtinių dujų SGD terminalui pirkimo. Kaip 15min.lt informavo bendrovės generalinis direktorius Dominykas Tučkus, po pusmečio „Litgas“ ketina pasirašyti ilgalaikę (5 metų) SGD tiekimo sutartį. Taip pat ieškoma dujų tiekėjų, kurie jas tiektų pagal trumpalaikes sutartis.
SGD pirkimo procedūros buvo pradėtos iš anksto, nelaukiant paskirtojo tiekėjo konkurso, – sakė „Litgas“ vadovas.
„SGD pirkimo procedūros buvo pradėtos iš anksto, nelaukiant paskirtojo tiekėjo konkurso, nes kitaip, pirkimus atliekant pagal viešųjų pirkimų reikalavimus, būtų sudėtinga suspėti užtikrinti SGD tiekimą terminalui nuo 2015 metų pradžios, kai terminalas pradės veikti“, – sakė D.Tučkus.
SGD naudos skolintas ir nuosavas lėšas.
Teigiama, kad sutartys dėl dujų pirkimo bus pasirašomos tik tuomet, kai „Litgas“ laimės Energetikos ministerijos konkursą. Tačiau abejonių, kad laimės, beveik nėra, nes nėra ir konkurentų.
„Šiuo metu yra rengiamos minėto konkurso sąlygos“, – 15min.lt informavo Energetikos ministerija.
Fiktyvus konkursas
Suskystintų gamtinių dujų terminalas bei su juo susijusios įmonės pagal Lietuvos įstatymus turi strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui. Tai reiškia, kad šiose įmonėse sprendžiamoji galia turi priklausyti valstybei.
Tai reiškia, kad „Litgas“ šiuo metu Lietuvoje yra vienintelė įmonė, galinti tiekti dujas SGD terminalui, todėl skelbiamas konkursas bus fiktyvus.
„Mes buvome energetikos ministrą Jaroslavą Neverovičių užspaudę, pradėję klausinėti, kokia prasmė skelbti tą konkursą, jei nėra kitos tokios bendrovės, bet liko taip, kad konkurso būdu bus renkamas tiekėjas, nors konkurencijos nėra. Čia yra abrakadra“, – sakė buvęs Klaipėdos jūrų uosto vadovas, parlamentaras Eugenijus Gentvilas.
„Lietuvos dujos“ negali pirkti ir parduoti dujų SGD terminalui, nes Lietuvai priklauso vos 17,7 proc. bendrovės akcijų, likusias dalijasi „Gazprom“ (37,1 proc.), „E.ON Ruhrgas“ (38,9 proc.) ir smulkieji akcininkai (6,3 proc.).
Energetikos ministerijos konkursą laimėjusi įmonė turės užtikrinti SGD terminalo minimaliai veiklai reikalingo dujų kiekio (540 mln. kub. m.) tiekimą.
Kokia prasmė skelbti tą konkursą, jei nėra kitos tokios bendrovės, bet liko taip, kad konkurso būdu bus renkamas tiekėjas, nors konkurencijos nėra. Čia yra abrakadra, – sakė E.Gentvilas.
Šias dujas iš paskirtojo tiekėjo privalės įsigyti reguliuojami energijos gamintojai (tie, kuriems taikomi reguliuojami šilumos ir elektros energijos tarifai) proporcingai savo sunaudojamam dujų kiekiui (t.y. tam tikrą procentą savo suvartojamų dujų jie privalės pirkti iš paskirtojo tiekėjo). 540 mln. kub. m. per metus sudaro apie 16 proc. viso šalies gamtinių dujų poreikio.
Žiūri ir į kaimynus
Dujas SGD terminalui tiekti pasiruošusi „Litgas“ turi ir didesnių tikslų – gamtines dujas ji nori tiekti ir kitiems Baltijos šalių komerciniams vartotojams.
Taip pat planuojama plėtoti mažos apimties SGD tiekimą (t.y. didelį SGD kiekį, jo neišdujinant, išdalinti mažesniais ir perpylus į specialias talpas, laivais, traukiniais arba sunkvežimiais gabenti vartotojams) bei SGD, kaip kuro laivams, tiekimą (bunkeriavimas).
„Pastaroji verslo niša bus palyginti nauja, nes Baltijos ir Šiaurės jūrose nuo 2015 metų įsigalios griežtesni reikalavimai sieros junginių išmetimui iš laivų. Laivybos kompanijoms teks naudoti arba gerokai švaresnį dyzeliną, instaliuoti sudėtingesnius dūmų valymo filtrus arba pereiti prie suskystintųjų gamtinių dujų. SGD šioje rinkoje turi didelių perspektyvų“, – sakė D.Tučkus.