Taip pat šią informaciją VATESI perdavė ir Baltarusijos Respublikos ekstremaliųjų situacijų ministerija, su kuria yra pasirašytas tarpinstitucinis susitarimas dėl keitimosi informacija. Branduolinis kuras bus pradėtas krauti į reaktorių vadovaujantis Baltarusijos Respublikos ekstremaliųjų situacijų ministerijos branduolinės ir radiacinės saugos departamento išduotu leidimu ir suderinta darbų programa. Tokio leidimo išdavimą numatė Baltarusijos teisės aktų pakeitimai, atlikti liepos 30 d.
Ši informacija perduota Lietuvos institucijoms.
„Branduolinio kuro rinklių įkrovimas į reaktorių yra svarbus Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimo etapas. Įkrovus į branduolinį reaktorių kuro rinkles prasidės tolimesni šio energijos bloko paleidimo veiksmai – fizikinis ir energetinis paleidimas bei bandomasis pramoninis eksploatavimas“, – dėstoma pranešime.
Lietuvos keliami klausimai dėl aplinkosaugos ir branduolinės saugos užtikrinimo, vystant Baltarusijos AE projektą Astravo aikštelėje, ir toliau lieka neatsakyti, įskaitant atsakymus į klausimus, teiktus VATESI Baltarusijos Ekstremaliųjų situacijų ministerijai.
Taip pat nėra įgyvendintos visos priemonės vadovaujantis Baltarusijos AE streso testų rekomendacijomis. Būtina pabrėžti, kad Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimas neįgyvendinus Baltarusijos AE streso testų metu tarptautinių ekspertų pateiktų rekomendacijų dėl šios AE projekto trūkumų pašalinimo, taip pat tarptautinių TATENA ekspertinių misijų rekomendacijų yra netoleruotinas.
„Ypatingai netoleruotinas neįgyvendinimas tokių rekomendacijų, kurios yra susijusios su ekstremaliais seisminiais įvykiais ir neprojektinių avarijų prevencija bei valdymu, nes tokie įvykiai gali nulemti radiologinius padarinius ne tik pačioje Baltarusijoje bet ir Lietuvos Respublikoje“, – rašoma VATESI pranešime.