Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Valdininkų veiksmų neapsikentė ir vėjo jėgainių vystytojai: Lietuva gali prarasti 4 mlrd. eurų

Lietuvos atsinaujinančių išteklių konfederacijos duomenimis, mūsų šaliai gresia netekti daugiau nei 4 mlrd. eurų privačių ir valstybinių investicijų, numatytų šalies nepriklausomos energetikos proveržiui, rašoma pranešime spaudai.
Vėjo jėgainė
Vėjo jėgainė / 123RF.com nuotr.

Anot konfederacijos vadovų, tokia situacija susidarė dėl kryptingų ar net tyčinių Valstybės saugomų teritorijų tarnybos, o taip pat kai kuriais atvejais ir Aplinkos apsaugos agentūros valdininkų bei bendrovių „Via Lietuva“, „Litgrid“ atstovų veiksmų, dėl kurių vakar kreiptasi į aukščiausius šalies vadovus.

„Deja, bet „Teltonikos“ atvejis nėra vienintelis, jų yra ir daugiau. Vėjo jėgainių parkų vystytojai yra vieni iš tų, kurie gali būti priversti nukreipti suplanuotas milijardines investicijas į kitas šalis, kur investicinė aplinka yra gerokai palankesnė, o valstybės institucijų atstovai nekuria dirbtinių kliūčių ir palaiko valstybės siekius, priešingai nei Lietuvoje“, – sako Lietuvos atsinaujinančių išteklių konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius.

Anot jo, šiuo metu bendra Lietuvoje strigusių vėjo jėgainių parkų investicinė vertė siekia daugiau nei 4 mlrd. eurų, o pagrindinės to priežastys siejamos su Valstybės saugomų teritorijų tarnybos ir kitų institucijų nuolatiniu sprendimų priėmimo atkėlimu ar vilkinimu, dirbtinų kliūčių vystytojams sudarymu, o taip pat valdininkų nekompetencija ar net tyčiniu nepriklausomos energetikos projektų žlugdymu.

„Deja, kai kurios valstybinės institucijos jau eilę metų piktybiškai kenkia, pasiryžusiems investuoti į nepriklausomą šalies energetiką, savo veiksmais stabdo strateginį Lietuvos tikslą – nepriklausomos energetikos proveržį, atbuline tvarka taikydamos teisės aktus, diskriminuoja vystytojus, iškreipia rinkos sąlygas (vieniems suteikia tam tikrus leidimus, kitiems – ne), nelogiškai ir nesuprantamai interpretuoja teisės aktus bei masiškai pradelsia sprendimų priėmimo terminus, numatytus LR įstatymuose“, – dėstoma rašte aukščiausiems šalies vadovams, išsiųstame vakar.

Kaip teigiama rašte, minimos institucijos tiesiog nesilaiko įstatymuose nustatytų terminų, per kuriuos turėtų pateikti išvadas, taiko dar nepriimtus teisės aktus arba taiko teisės aktus atgaline tvarka projektams, pradėtiems iki teisės aktų priėmimo termino arba taiko skirtingus kriterijus panašiems skirtingų vystytojų projektams, atsižvelgiant į susiklosčiusius santykius tarp vystytojų ir vertinančių pareigūnų. Anot kreipimosi, susidaro įspūdis, kad kai kurie projektai yra stabdomi tik dėl to, kad jų vystytojai viešojoje erdvėje yra kritikavę institucijų veiklą.

M.Nagevičiaus teigimu, susidarė paradoksali situacija, kuomet šalies strateginis tikslas – nepriklausomas energetinis proveržis yra stabdomas pačiomis valstybės tarnautojų rankomis, dėl ko kyla grėsmė Lietuvai netekti beveik 4 mlrd. eurų investicijų ir beveik 30 mln. papildomų įplaukų į biudžetą per nekilnojamo turto ir bendruomenių mokesčius kasmet arba apie 900 mln. eurų per visą elektrinių eksploatacijos laikotarpį, kuriose galėtų būti pagaminta net apie 70 proc. Lietuvai reikalingos elektros energijos.

„Lietuva turi unikalias galimybes susimažinti elektros importą iš kitų šalių maždaug 600 mln. eurų per metus ir tiesiogiai pakelti ekonominę gerovę, tačiau visa tai žlugdoma kai kurių valdininkų rankomis, dėl ko kenčia ir galutiniai vartotojai, mokantys už elektrą gerokai daugiau nei galėtų“, – sako jis.

Atviras laiškas, aukščiausiems šalies vadovams buvo išsiųstas vakar. Jame pateikiami konkretūs valdininkų nekompetencija ar galimai tyčinėmis veiklomis žlugdomi projektai, su numatytomis bendrovių „Sunly vėjo elektrinių parkai“, UAB „Evecon“, UAB „Archstudija vėjo elektrinių parkai“, UAB „Enefit Green“, „Green Genius“, „Homa Group“, „Geoinvest“ bei „Ignitis renewables“ investicijomis, kurių bendra vertė didesnė nei 4 mlrd. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų