Metų pabaigoje susitikę du saulės elektrinių savininkai paprastai diskutuoja viena tema – kuris iš keturių būdų atsiskaityti už naudojimąsi elektros tinklais labiausiai apsimokės kitąmet.
Ne išimtis ir šie metai, nes lapkričio pabaigoje Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ir vėl pakeitė įkainius.
4 gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdai
- Pirmasis: kaina, mokama už 1 kilovatvalandės (kWh) atgautos elektros energijos.
- Antrasis: kaina, mokama už 1 kilovatą (kW) elektrinės leistinos generuoti galios, per mėnesį.
- Trečiasis: kaina, išreikšta elektros energijos kiekio procentiniu dydžiu nuo buitinio gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektos elektros energijos kiekio.
- Ketvirtasis: kaina, prilyginta pasirinktam elektros energijos persiuntimo paslaugos tarifui.
Nuo 2025 metų sausio 1 dienos pirmojo būdo įkainis nesikeičia – už 1 kilovatvalandę į tinklus atiduotos ir atgautos elektros energijos, kaip ir šiemet, reikės mokėti 6,7 cento su PVM.
Antrasis būdas, kai mokama už 1 kilovatą (kW) elektrinės leistinos generuoti galios per mėnesį, atpinga 2 proc. – iki 4,79 eurų su PVM.
Tuo tarpu trečiasis būdas pabrangsta 9,4 proc. – šį būdą pasirinkęs vartotojas turės mokėti jau 35 proc. nuo patiektos į tinklus energijos kiekio, kai šiemet įkainis buvo 32 proc.
Ketvirtasis atsiskaitymo būdas tinkamesnis įmonėms, tad paprastai buitiniai gaminantys vartotojai renkasi iš trijų.
VERT Veiklos valdymo skyriaus vyr. specialistė Simona Stankė primena, kad buitiniai gaminantys vartotojai keisti atsiskaitymo būdą gali ne dažniau kaip vieną kartą per 12 mėnesių arba per vieną mėnesį po to, kai VERT nustato naują naudojimosi elektros tinklais paslaugų kainą.
Kaina nustatyta lapkričio 28 d., tad saulės elektrinių savininkai gali pakeisti savo turimą planą iki gruodžio 28 d.
15min kalbinti energetikos ekspertai patarė, kurį atsiskaitymo būdą kitąmet naudingiausia rinktis nuotolinių ir nuosavų saulės elektrinių savininkams bei į ką atkreipti dėmesį priimant sprendimą.