Nors Energetikos ministerija, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bei „Lietuvos dujų tiekimas“ pigesnes dujas „Vilniaus energijai“ primygtinai bruka, bendrovė apie planus dujas pirkti mažesne kaina neužsimena. Net jei įmonės pozicija pasikeistų, šilumos kaina mažėtų tik pavasarį.
Kova dėl 19 milijonų eurų
Dujoms, kuriomis „Lietuvos dujų tiekimas“ prekiauja biržoje, valstybinė įmonė pati sau susikūrė taisyklę netaikyti nuolaidos, – teigė N.Mikalajūnas.
„Pasigirdę kaltinimai, esą „Vilniaus energija“ siekia pasisavinti šilumos vartotojams priklausančią nuolaidą už dujas, tėra su realybe prasilenkianti sąmokslo teorija, skirta nukreipti dėmesį nuo realios problemos.
Reali problema – „Lietuvos dujų tiekimas“ visais įmanomais būdais siekia negrąžinti 19 mln. eurų permokos, kurią Vilniaus šilumos vartotojai permokėjo už dujas 2013 metais ir 2014-ųjų sausio-balandžio mėnesiais.
Neatgavę sumokėtos dujų kainos permokos, negalėtume sumažėjusių sąnaudų dalimi sumažinti VKEKK komisijos nustatomų šilumos kainų vilniečiams“, – teigiama trečiadienį išplatintame „Vilniaus energijos" pranešime.
Pasak bendrovės atstovo Nerijaus Mikalajūno, „Lietuvos dujų tiekimas“ vengia grąžinti permokas ne tik vilniečiams, bet ir kitų miestų šilumos vartotojams. Valstybinės įmonės pasirinkta taktika – pralaimėti dujų tiekimo konkursuose, nors „Lietuvos dujų tiekimas“ turi išskirtines sąlygas ir gali pasiūlyti pačią geriausią dujų kainą. Konkursus pralaiminti įmonė netiekia dujų, o tuo pačiu ir negrąžina permokų už dujas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Rokas Masiulis toliau puola „Vilniaus energiją“, o ši kerta jam į paširdžius
„Dujoms, kuriomis „Lietuvos dujų tiekimas“ prekiauja biržoje, valstybinė įmonė pati sau susikūrė taisyklę netaikyti nuolaidos. Taigi, ir per biržą vartotojams nesiūlomos dujos sąžininga kaina“, – teigė jis.
Neįgyvendinamas prašymas
Prekyba biržoje yra anoniminė, o pati nuolaida skirta tik Lietuvos vartotojams. Biržoje dujas gali pirkti ir, pavyzdžiui, Estijos bendrovės. Būtų labai sudėtinga užtikrinti, kad nuolaida pasinaudos tik Lietuvos vartotojai, – paaiškino M.Dubauskas.
Energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas 15min.lt teigė, kad „Vilniaus energijos“ metami kaltinimai neturi jokio pagrindo. Su klientais „Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasirašęs sutartis ir jiems jau taikoma nuolaida, kaip tai nustatė Vyriausybė.
„Pradinis terminas nuolaidai taikyti yra dveji metai. Jeigu ne visi pinigai bus išmokėti, terminas bus pratęstas. „Lietuvos dujų tiekiamas“ net teoriškai neturi galimybių pasilikti nors eurą bendrovei. Visas 81 mln. eurų bus išdalintas vartotojams“, – sakė M.Dubauskas.
Pasak jo, dujomis, kurioms taikoma nuolaida, yra draudžiama prekiauti per biržą dėl paprastos priežasties: „Prekyba biržoje yra anoniminė, o pati nuolaida skirta tik Lietuvos vartotojams. Biržoje dujas gali pirkti ir, pavyzdžiui, Estijos bendrovės. Būtų labai sudėtinga užtikrinti, kad nuolaida pasinaudos tik Lietuvos vartotojai, kuriems ji ir skirta.“
Energetikos ministro patarėjas taip pat priminė, kad Vyriausybė apsisprendusi dėl nuolaidos taikymo turėjo aiškius argumentus, kurie nepasikeitė.
„Užtikrinti, kad kiekvienam žmogui bus kompensuota lygiai tiek, kiek jis mokėjo „Gazprom“, neįmanoma. Tokiu atveju proceso administravimas kainuotų milžiniškus pinigus.
Būtent todėl pasirinktas variantas, kai visi pinigai pasieks dujų vartotojus per nuolaidą. Tikėtina, kad „Vilniaus energija“ dabar vartos mažiau dujų iš „Lietuvos dujų tiekimo“, nes atsirado reikalavimas dalį dujų pirkti iš terminalo, tačiau ir kiti turės elgtis taip pat. Paprasčiausiai nuolaida bus taikoma ilgesnį laiką, kol pinigai baigsis“, – paaiškino M.Dubauskas.
Tempia laiką
Sunku suprasti, kodėl „Vilniaus energija“, besiteisindama dėl per brangiai perkamų dujų, ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas, – stebėjosi M.Mikalajūnas.
„Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas 15min.lt teigė, kad „Vilniaus energija“ daro viską, jog derybos užsitęstų kuo ilgiau.
„Sunku suprasti, kodėl „Vilniaus energija“, besiteisindama dėl per brangiai perkamų dujų, ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas“, – teigė jis.
Pasak M.Mikalajūno, jau įvykusių gamtinių dujų pirkimo konkursų rezultatai rodo, kad Vyriausybės sprendimas dėl papildomos nuolaidos už dujas pasiteisino.
Rinkoje suaktyvėjo konkurencija, dėl kurios dujų pirkėjams šiais metais siūlomos patrauklios kainos, o galutiniai vartotojai – šalies gyventojai ir verslo įmonės dėl to gaus pigesnes paslaugas.
Jis taip pat paaiškino, kad lyginant „Lietuvos dujų tiekimo“ pasiūlymus reikia žiūrėti į datas. Iki Naujųjų teikdamas pasiūlymus „Lietuvos dujų tiekimas“ negalėjo taikyti papildomos nuolaidos, kuri su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija suderinta gruodžio 30 dieną.
Tiek „Panevėžio energija“, tiek „Šiaulių energija“ gruodį gavo pasiūlymus iš kito dujų tiekėjo su ženkliai mažesne kaina, todėl šios įmonės nutarė neskelbti naujų konkursų. „Vilniaus energijos“ konkurse buvo numatytas derybų etapas, todėl jiems naujo konkurso skelbti nereikėjo – užteko pakviesti tiekėjus į derybas, bet to nebuvo padaryta.
TAIP PAT SKAITYKITE: Rubikoninis Vilniaus šildymas: viena ranka perka brangias dujas, o kita pelnosi iš biokuro
M.Mikalajūnas sakė, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasiruošęs dalyvauti derybose. Jeigu dabartinis konkursas bus nutrauktas ir bus skelbiamas naujas pirkimas, sutarties dėl pigesnių dujų tiekimo pasirašymas nusikels į kovo mėnesį. „Dėl šios priežasties šildymas Vilniaus gyventojams šį sezoną pastebimai neatpigtų“, – nurodė jis.
Kol A.Zuokas aiškinasi, vilniečiai ir toliau permoka
Reikia kuo skubiau pašalinti prieštaravimus teisės aktuose ir juos suderinti, – būdą priversti „Vilniaus energiją“ pirkti pigesnes dujas aiškino R.Adomavičius.
Vilniaus miesto savivaldybė trečiadienį išplatino pareiškimą, kad „betarpiškai stebės derybų procesą“ tarp valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ ir įmonės „Vilniaus energija“.
„Valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ vykdoma dujų kainų politika yra visiškai nesuprantama. Įmonė, turėdama išskirtines sąlygas tiekti pigias dujas vartotojams, to nedaro. Tai nepateisinama, todėl sieksime, kad vilniečiams butų pateikta kaip įmanoma geresnė kaina“, – sako Vilniaus mero pavaduotojas Romas Adomavičius.
Vilniaus meras A.Zuokas taip pat žadėjo ginti miestiečių interesus. „Valstybinės institucijos ir valstybės įmonės turi būti sąjungininkai, o ne vieni kitiems trukdyti. Jei nebus priimti reikalingi skubūs sprendimai, kreipsimės ir į Konkurencijos tarybą ir kitas teisėsaugos institucijas“, – sako Vilniaus meras.
Nors atsakingos institucijos jau ne kartą viešai sakė, kad „Vilniaus energija“ ne tik gali, bet ir privalo vadovautis sveiku protu ir pirkti dujas mažiausia kaina, trečiadienį R.Adomavičius toliau dėstė, kad „reikia kuo skubiau pašalinti prieštaravimus teisės aktuose ir juos suderinti taip, kad būtų sukurtos kuo palankesnės sąlygos šilumos tiekimo įmonėms įsigyti kurą kuo žemesne kaina – ir tuo pačiu šilumą pardavinėti gyventojams pigiau.“