„Siekdami užsitikrinti pastovų ir pakankamą biokuro tiekimą mūsų jėgainei, mes nusprendėme diversifikuoti kuro tiekimą ir kaip antrąjį tiekimo šaltinį pasirinkome Latviją. Taigi dabar, Lietuvos ir Latvijos tiekėjų dėka, mes užsitikrinsime visą biokuro jėgainei reikiamą kiekį“, – sako VKJ vadovas Mantas Burokas.
Atvykęs traukinių sąstatas su biokuru, tai turimos infrastruktūros bei naujo modelio veikimo schemos išbandymas. Naujoji schema leis VKJ diversifikuoti logistiką ir tiekimo šaltinius bei užsitikrinti naujajai biokuro jėgainei pakankamą biokuro kiekį už konkurencingą kainą. Atvykusio biokuro pirkimas vyko per „Baltpool“ biržą visiems rinkos dalyviams sudarant galimybę pateikti pasiūlymus.
„Toks mūsų žingsnis pasiteisino, buvo matomas nemenkas Latvijos tiekėjų susidomėjimas, dėl ko biokurą pavyko įsigyti už labai palankią kainą“, – sako M.Burokas.
Atvykęs sąstatas su biokuru buvo iškrautas 5 ha ploto specialiai biokuro sandėliavimui įrengtoje aikštelėje. Ši aikštelė, kartu su trimis siloso talpyklomis ir prie jų esančia sandėliavimo aikštele, talpina biokuro tiek, kiek pakaktų biokuro jėgainės darbui vieną žiemos mėnesį.
VKJ biokuro jėgainė šiuo metu veikia bandomuoju režimu. Tai reiškia, kad jėgainėje išbandoma įranga, gaminant šilumos, o vėliau – ir elektros energiją, tačiau gamyba vyksta ne nuolat. Pagal poreikį įranga sustabdoma, atliekami reikiami darbai, o po to gamyba atnaujinama. Po oficialaus atidarymo, kuris planuojamas rudenį, VKJ pradės nuolatinę komercinę veiklą biokuro bloke.
Vilniaus kogeneracinė jėgainė nuo 2021 m. iš komunalinių atliekų gamina šilumą ir elektros energiją. Atliekų jėgainė per metus sutvarko ir energija paverčia apie 160 tūkst. tonų komunalinių atliekų, o biokuro jėgainėje bus panaudojama apie 500 tūkst. tonų biokuro.
Užbaigus VKJ biokuro bloko statybas VKJ bus viena moderniausių tokio tipo kogeneracinių jėgainių visoje Europoje. Planuojama, kad visiškai įgyvendinus VKJ projektą, jėgainės bendra elektros galia sudarys 93 MW, o šiluminė galia – 239 MW.