Susitarimas svarbus, Lietuvai ketinant neįsileisti Astravo atominės elektrinės (AE) elektros, kai tik ji pradės veikti.
„Šiandien jokio pasitarimo klausimo nebuvo, buvo tiesiog diskusija, ministras Ž.Vaičiūnas pristatė ministrams, kokioje mes esame situacijoje, nes kai kurie ministrai pradėjo viešai polemizuoti vienu ar kitu klausimu. Tai tiesiog nebuvo čia protokolinių nei kitokių sprendimų, yra supažindinta su situacija, kokioje mes esame“, – žurnalistams sakė S.Skvernelis.
„Tolesnis kelias šitoje situacijoje yra tęsti derybas su pilnu arba dar aktyvesniu Europos Komisijos įsitraukimu“, – pridūrė premjeras.
Susitarimui nepritaria užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kuris žadėjo paraginti Vyriausybę jam nepritarti. Tačiau Ž.Vaičiūnas teigia, kad reikia įvertinti realijas ir numatyti blogiausią variantą – išvis nepasiekti jokio susitarimo su Latvija ir Estija.
G.Nausėda: reikia tęsti Baltijos šalių derybas dėl Astravo elektros nepirkimo
Prezidentas Gitanas Nausėda ragina energetikos ministrą tęsti derybas su Estija ir Latvija, siekiant bendros pozicijos dėl elektros nepirkimo iš Astravo atominės elektrinės (AE) ar kitų nesaugių branduolinių jėgainių.
„Sveikintinos pastangos ieškoti sutarimo tarp svarbiausių partnerių regione, todėl svarbu įsivertinti, kiek mūsų pagrindiniai siekiai susitarimuose yra įgyvendinami. Energetikos ministras toliau turėtų tęsti dialogą su Latvijos ir Estijos kolegomis dėl elektros nepirkimo iš „nešvarių“ elektrinių. Privalome padaryti viską, kad Baltijos šalys pasiektų vieningą poziciją ir šiuo klausimu“, – feisbuke rašo prezidentas.
Opozicijai pažėrus kritikos energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui, prezidentas užsiminė, kad tai neduoda naudos.
„Vargu ar tam pasitarnaus abipusiai kaltinimai interesų išdavyste ir energetikos ministro Ž.Vaičiūno atsistatydinimo reikalavimai. Tai daroma net iki galo neįsigilinus į problemos ir ieškomo susitarimo esmę. Visi siekiame to paties, todėl privalome ne trukdyti, o padėti vieni kitiems rasti Lietuvai priimtiniausią sprendimą“, – teigia G.Nausėda.
Prezidentas taip pat paragino nedelsti įgyvendinant elektros tinklų sinchronizavimo su Europa projektą, kuris turi būti užbaigtas iki 2025 metų.
„Siekdami, kad veiksmais, o ne žodžiais kontroliuotume savo elektros sistemą ir elektros prekybą, privalome kuo skubiau įgyvendinti Baltijos šalių elektros sinchronizacijos projektą“, – sako G.Nausėda.
Vyriausybė trečiadienį nepriėmė sprendimo dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis, patvirtino premjeras Saulius Skvernelis. Jis tikisi ir didesnio Europos Komisijos įsitraukimo į derybas.
Susitarimas su Baltijos šalimis svarbus, Lietuvai ketinant neįsileisti Astravo atominės elektrinės (AE) elektros, kai tik ji pradės veikti.
Opoziciniai konservatoriai priekaištauja ministrui Ž.Vaičiūnui, kad šis esą siūlo mažiau ambicingą ir potencialiai žalingą Lietuvai susitarimą su Latvija ir Estija, kurios užuot kartu nepirkusios elektros iš Astravo AE, dabar tik palaikytų Lietuvos pasiryžimą boikotuoti baltarusišką elektrą.
Ministras atkerta, kad norint iki jėgainės įjungimo turėti bent kokį susitarimą ir naują prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodiką, būtina ieškoti visoms šalims priimtino kompromiso. Trijų Baltijos šalių susitarimui, numatančiam, kad visos jos nepirks Astravo AE elektros, priešinasi Latvija.