Siūlymą inicijavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) jį argumentuoja tuo, kad tai leistų užtikrinti šildymo poreikius daugiau nepasiturinčių šalies gyventojų.
Įstatymo projektu siūloma padidinti valstybės remiamų pajamų (VRP) dydį, taikomą apskaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Projekte siūloma jį padidinti nuo 128 eurų iki 253–384 eurų. Tikslus dydis priklausys nuo namų ūkyje gyvenančių asmenų pajamų.
Prognozuojama, kad vidutiniškai centralizuotai tiekiama šiluma galėtų brangti apie 30 proc., o sostinėje – net 60–70 proc.
Pristatydama projektą socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė kalbėjo, kad juo siekiama užtikrinti palankesnes sąlygas nepasiturintiems gyventojams gauti būsto šildymo kompensacijas.
„Dabartiniame reguliavime yra kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, kuri viršija 10 proc. skirtumo tarp bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir vieno valstybės remiamo pajamų (VRP) dydžio kiekvienam šeimos nariui. Arba 1,5 VRP dydžio vienam gyvenančiam asmeniui. Mes siūlome išskaičiuoti iš bendrai gyvenančių asmenų pajamų ne vieną, o du VRP. Taip pat vienam gyvenančiam asmeniui – 3 VRP“, – sakė ministrė.
Ji sakė besitikinti, kad tokiu būdu kompensacijas galės gauti daugiau asmenų.
Įgyvendinus tokią tvarką prie kompensacijas iki šiol gavusių gyventojų prisidėtų dar 15 tūkst. Skaičiuojama, kad tai valstybei kainuotų apie 16 mln. eurų – 1,8 mln. eurų daugiau, nei skiriama iki šiol. Iš viso paramą gaus apie 110 tūkst. asmenų. Įstatymas įsigaliotų nuo šių metų sausio.
„Reikia sulaukti, kokios konkrečiai bus kainos savivaldybėse ir kokios galimybės savivaldybių tas kainas amortizuoti piniginės socialinės paramos lėšomis. Tada svarstysime, kokios paramos galės prireikti“, – sakė ministrė.
Šį kompensacinį mechanizmą palaiko ir Energetikos ministerija. Ministras Dainius Kreivys kompensacijas gaunančių gyventojų rato plėtimą kaip alternatyvą yra minėjęs komentuodamas Socialdemokratų partijos siūlymą įvesti lengvatinį 9 proc. PVM elektrai ir dujoms.
Toliau projektas bus perduotas svarstyti Seimui rudens sesijoje.