„Siūloma ilgaamžių atliekų tvarkymui finansuoti kaupti lėšas Rezerviniame fonde, kasmet pervedant į atskirą Rezervinio fondo sąskaitą ne mažiau kaip 25 proc. gautų į valstybės biudžetą valstybės valdomų įmonių dividendų, tai yra apie 35 mln. eurų per metus. Pažymėtina, kad šis rezervas būtų pradėtas naudoti nuo 2024 iki 2035 metų, preliminariai, apie 1 mln. eurų per metus būtų poreikis, vėliau tas poreikis (...) augtų“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė energetikos viceministrė Lina Sabaitienė.
Šiuo metu lėšos atliekynui nekaupiamos. Pasak Energetikos ministerijos, laiku nesurinkus lėšų, vėluotų atliekyno įrengimas, o tai reikštų, kad pasibaigus atliekų saugojimui laikinose saugyklose, jos turėtų būti perkrautos į naujus laikinus konteinerius. Tai kainuotų mažiausiai 1,1 mlrd. eurų.
Be to, ilgaamžių atliekų tvarkymo finansavimo užtikrinimą numato ir Europos Sąjungos (ES) teisės aktai. Nenumačius jo šaltinių, Lietuvai grėstų ES sankcijos.
Energetikos ministerija pažymi, kad lėšos būtų kaupiamos ir naudojamos tik apsisprendus dėl konkrečių projektų įgyvendinimo. Todėl valstybės biudžetui artimiausiais metais tai neturės poveikio.
2,52 mlrd. eurų preliminarios vertės giluminio atliekyno vietą numatoma parinkti iki 2045 metų, jo statybos turėtų prasidėti 2056 metais.
Iš Ignalinos AE reaktorių išimtas panaudotas branduolinis kuras bei kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos, kurios šiuo metu yra saugomos laikinose saugyklose, turės būti perkeltos į giluminį atliekyną iki 2066 metų.
Skaičiuojama, kad vien tik atliekyno statyba kainuos 1 mlrd. eurų, jo naudojimas – 900 mln. eurų. Dar reikės šimtų milijonų eurų požeminės laboratorijos vietos parinkimui, atliekyno vietos patvirtinimui ir objekto projektavimui.
„Giluminio atliekyno įrengimas yra išskirtinai ilgai truksiantis ir brangiai kainuosiantis projektas“, – teigiama aiškinamajame rašte.
Seimui pateiktame pakete taip pat yra įstatymo projektas, numatantis valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo likvidavimą.
Ignalinos AE uždarymas ir trumpaamžių atliekų tvarkymas ir toliau bus finansuojami ES paramos (iki 86 proc.), valstybės biudžeto ir valstybės įmonės Ignalinos atominė elektrinė lėšomis.
Atominė elektrinė galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai, numatoma, truks iki 2038 metų.