„Šis susitarimas reiškia labai daug, nes mes niekuomet nebuvome taip arti sinchronizacijos, kaip esame po šio susitarimo pasirašymo. Jis yra stiprus tuo, kad yra pačiu aukščiausiu lygiu patvirtinami konkretūs žingsniai, konkretus tvarkaraštis, kas turi būti padaryta. Be abejo, svarbu tai, kad turime politinį įsipareigojimą dėl šių žingsnių atlikimo. (...) Turime labai tvirtą pagrindą“, – BNS sakė Žygimantas Vaičiūnas.
Pasak jo, iki šios vasaros pabaigos turėtų būti atlikti reikalingi skaičiavimai, o rugsėjį – pateikta paraiška Europos elektros perdavimo sistemų operatorių asociacijai (ENTSO-E).
„Formali sinchronizacijos pradžia turėtų būti šių metų rugsėjis, kuomet bus pateikta pagal šį susitarimą paraiška ENTSO-E. Tuomet bus reikalinga daug kitų žingsnių: kreipimasis į Europos Komisiją dėl finansavimo, techninis projektų parengimas. Turime labai aiškų tvarkaraštį, šiame susitarime fiksuota, kad tikslas sinchronizacijos yra 2025 metai ir iki to laikotarpio visi reikalingi veiksmai turėtų būti atlikti“, – aiškino Ž.Vaičiūnas.
Jis patvirtino, kad sinchronizavimo procesas vyks per esamą jungtį su Lenkija „LitPol Link“ ir kartu nagrinėjama jūrinės jungties su Lenkija galimybė.
„Šio susitarimo esmė yra AC/DC (kintamos ir nuolatinės srovės – BNS) scenarijus, plius papildomos techninės priemonės. (...) Pradedame sinchronizaciją nuo „LitPol Link“, taip pat jūrinės, asinchroninės jungties su Lenkija“, – sakė Ž.Vaičiūnas.
Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad nuo dešimt metų trukusių simbolinių kalbų apie paskutinį nepriklausomybės energetikoje etapą bus pereita prie realių darbų.
„Tai užbaigs neleistinai ilgai užtrukusią Baltijos šalių energetinę izoliaciją ir priklausomybę (...) Beveik trisdešimt metų nepriklausomos ir penkioliktus narystės ES metus skaičiuojančios Lietuva, Latvija bei Estija taip ir liko vienintelėmis šalimis ES, kurios veikia nuo Rusijos ir Baltarusijos priklausančioje elektros sistemoje“, – Vyriausybės pranešime sakė S.Skvernelis.
Politinį susitarimą Briuselyje, prieš prasidedant Europos Vadovų Tarybai (EVT), pasirašė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos, Estijos, Lenkijos premjerai, Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris.
Šiuo susitarimu Europos Komisija taip pat kviečiama inicijuoti procedūras, reikalingas pradėti diskusiją su Rusija ir Baltarusija dėl Baltijos šalių elektros tinklų atsijungimo nuo sovietinės elektros sistemos IPS/UPS, vadinamojo BRELL žiedo.