„Aš manau, kad tokiais teiginiais ir pareiškimais apie papildomus du reaktorius bandoma nukreipti dėmesį nuo esamų problemų. Jau nekalbu apie problemas, kurios yra aplinkosauginės, susijusios su statybomis. Pastaruoju metu ne kartą iš viešų šaltinių matėme paties Baltarusijos prezidento pareiškimus, kad nėra pakeisti šios elektrinės integracijos į Baltarusijos ekonomiką planai, yra problemų su elektros energijos realizavimu ir rinkų paieška“, – BNS antradienį teigė Ž.Vaičiūnas.
Baltarusijos vicepremjeras Vladimiras Semaška antradienį pareiškė, jog šalis neatmeta galimybės, jog Astravo AE bus pastatyti dar du reaktoriai.
„Matome situaciją, kaip susiduriama su akivaizdžiomis ekonominėmis šio projekto plėtros problemomis ir dėl to reikia pasakyti, kad viskas tvarkoje, kad yra didesni plėtros planai. (...) Anksčiau teigta, kad vienas blokas statomas Baltarusijos vidiniams poreikiams padengti, o kitas planuojamas eksportui. (...) Kalbant apie šių blokų panaudojimą, Baltijos šalys neplanuoja įsileisti į sistemą šios elektros, tad kyla klausimas, kokiose rinkose ta elektra bus prekiaujama. Vienintelis variantas lieka ta elektra prekiauti Rusijos rinkoje“, – kalbėjo Ž.Vaičiūnas.
Baltarusija planuoja pirmąjį jėgainės reaktorių prie elektros tinklų prijungti 2019-ųjų viduryje ir pamažu didinti jo galią. Antrąjį reaktorių planuojama įjungti po metų.
Lietuva dar 2016 metų pradžioje kreipėsi į Latviją, Estiją, Lenkiją ir Suomiją, siūlydama bendrai neįsileisti Astravo AE elektros į ES rinką, tačiau tokiai iniciatyvai kol kas pritarė tik Lenkija.
Lietuvos Seimas pernai birželį įstatymu įtvirtino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Šiuo teisės aktu siekiama pagrįsti elektros importo ribojimus.