„Esame toje stadijoje, kuomet pristabdžius procesą, turime judėti toliau, tai yra priimti sprendimus. Dėl to tikslas SGD dedamosios mažinimo ir terminalo išpirkimo išlieka. SGD dedamosios mažinimas yra numatytas Vyriausybės programoje, jos įgyvendinimo priemonių plane, tai yra šių metų ketvirtas ketvirtis. Tam, kad tikslas būtų įgyvendintas, priimame atitinkamus sprendimus“, – BNS antradienį sakė Žygimantas Vaičiūnas.
Anot jo, akcininkų susirinkime šį ketvirtadienį nėra įmanoma priimti sprendimų dėl procedūrinių priežasčių, todėl rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje bus šaukiamas papildomas susirinkimas, ir tuomet bus priimti numatyti sprendimai, sumažinsiantys SGD terminalo saugumo dedamąją šių metų pabaigoje, tikėtina, nuo gruodžio 1-osios.
„Neatmesčiau ir kitų scenarijų, juos taip pat vertiname ir analizuojame, bet šiandien kito alternatyvaus būdo, kaip pasiekti SGD dedamosios sumažinimą šių metų pabaigai, nei veiklos perkėlimas iš „Klaipėdos naftos“ į specialios paskirties įmonę, aš tiesiog nematau“, – sakė energetikos ministras.
Ž.Vaičiūnas pabrėžė, kad Vyriausybė negali padaryti įkaitais tris ketvirtadalius SGD terminalo saugumo dedamosios mokesčio sumokančių dujų vartotojų dėl vieno, sumokančio ketvirtadalį mokesčio – „Achemos“ – tam tikrų procedūrinių lūkesčių.
„Yra atviras klausimas, kodėl tos pretenzijos keliamos („Achemos“ – BNS). Dažnai man pačiam nėra suprantama, ar vienas pagrindinių naudos gavėjų, sumažinant SGD dedamąją, „Achema“ – ar netikima, ar nenorima tikėti ta galimybe sumažinti SGD dedamąją ir tokiu būdu daromi visi procedūriniai žingsniai, kad šį procesą stabdytų“, – kalbėjo Ž.Vaičiūnas.
Energetikos ministras teigė, jog Europos Komisijai, su kuria derinama valstybės pagalba dėl saugumo dedamosios mažinimo, kyla klausimų, kodėl „Achema“, kuriai finansiškai naudingi jau nuo šių metų pradžios atlikti SGD terminalo finansavimo modelio pakeitimai, skundė sprendimus ESTT, ir koks bus jos elgesys, priėmus naujus sprendimus.
„Tuos klausimus aptarinėjome susitikimuose su „Achemos grupės“ atstovais, ir mano klausimai buvo sutikti kaip tam tikras ultimatumas ar šantažas. Tai šiek tiek stebina, bet mano esminis klausimas ir buvo, ar ta schema, kuri yra naudinga „Achemai, kaip ji bus vertinama ateityje. Tai jokių garantijų nėra, ir kaip mes matome, visis sprendimai yra skundžiami ES institucijoms“, – sakė Ž.Vaičiūnas.
Paklaustas, ar kada nors svarstė galimybę išpirkti „Klaipėdos naftos“ akcijų paketą iš „Achemos grupės, kad ji nebetrukdytų priimant svarbius valstybei sprendimus, Ž.Vaičiūnas sakė tokio klausimo niekada nekėlęs.
„Tokio klausimo aš asmeniškai nekėliau, jis nebuvo keliamas, dabartiniame kontekste turbūt tai būtų vertinama kaip ultimatumas kubu, bet tokio klausimo net nematom galimybių kelti, nes jis tikrai bus vertinamas prieštaringai. Iš pačios „Achemos“ tokio siūlymo nebuvo“, – teigė energetikos ministras.
Su „Achemos grupės“ vadovais liepos pradžioje kalbėjęs, bet jokių susitarimų nepasiekęs Ž.Vaičiūnas sakė esąs atviras pokalbiams, kurie duoda rezultatų: „Kol kas savo iniciatyva nematau, ką būtų galima aptarinėti“.