2015 02 11 /15:24

Žlugo medžio anglies gamybos klasteris Ignalinos rajone: valdininkai įtarė klastą

Prieš metus visu pajėgumu turėjęs pradėti dirbti medžio anglies kompleksas Ignalinos rajone neveikia: projekte dalyvavusioms bendrovėms keliamos bankroto bylos, bankrotas paskelbtas ir komplekso statybą koordinavusiai Medžio anglies gamintojų asociacijai, rašo „Verslo žinios“.
Verslininkas
Žlugęs verslininkas / 123rf nuotr.

Buvęs Medžio anglies gamintojų asociacijos prezidentas Šarūnas Nacevičius įvardija didžiausią klaidą – įmonės nebuvo finansiškai pasirengusios investicijoms ir neįvertino, kad ES parama gali būti nutraukta.

4 mln. eurų vertės medžio anglies gamyklų kompleksą statė 5 įmonių: „Atiltas“, „Difera“, „Listas“, „Listeka“ ir „Regnus“ konsorciumas. Jų tikslas buvo siekti kuo didesnio efektyvumo – pirkti žaliavas didesniais kiekiais, vadinasi, pigiau, siūlyti didesnius pardavimų kiekius negu pavieniui, dalytis kai kuriais įrengimais, o prireikus – ir darbuotojais.

Papildyta. Nacionalinė mokėjimo agentūra paskelbė, kad priežastys, dėl kurių inicijuoti sutarčių nutraukimai su UAB „Atiltas“, „Difera“, „Listas“, „Listeka“ ir „Regnus“, nėra formalios, kaip kad įvardija buvęs Medžio anglies gamintojų asociacijos prezidentas. Nacionalinės mokėjimo agentūros atlikto tyrimo metu buvo nustatyti rimti pažeidimai, kurie ir lėmė paramos nutraukimą bendrovėms.

Nacionalinės mokėjimo agentūros atlikto tyrimo metu buvo nustatyti rimti pažeidimai, kurie ir lėmė paramos nutraukimą bendrovėms.

Vienas iš pažeidimų – buvo sukurtos dirbtinės sąlygos paramai gauti, t. y., siekiant gauti maksimalią paramos sumą pagal priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“, buvo įsteigtos 5 įmonės vykdyti tą pačią (medžio anglies gamyba) veiklą, buvo suskaidyti projektai, siekiant gauti maksimalias paramos sumas pagal minėtą priemonę.

Tuo tarpu vienas iš pagrindinių Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos tikslų – užtikrinti ekonomikos augimą, kuriant konkurenciją tarp vidaus gamintojų.

Dirbtinių sąlygų siekiant gauti paramą kūrimą draudžia ne tik nacionaliniai, bet ir Europos Sąjungos teisės aktai, kuriais siekiama apsaugoti paramos teikėjos finansinius interesus.

Kiti reikšmingi pažeidimai – dirbtinai žymiai užaukštintos kainos, siekiant didesnę dalį išlaidų kompensuoti paramos lėšomis, nėra gauti reikalingi leidimai veiklai vykdyti, įrenginiai, technika stovi ne ant atitinkamo žemės sklypo ir kt. Pažymėtina, kad projektų vykdytojai nepasiekė projektuose numatytų tikslų ir/ar rodiklių, agentūrai teikta neteisinga/nepilna informacija, susijusi su vykdomais projektais, kai kurie paramos gavėjai lig šiol nėra pateikę mokėjimo prašymų numatytais terminais. Dėl pažeidimų buvo inicijuoti sutarčių nutraukimai ir išmokėtos paramos susigrąžinimas (apsaugota paramos suma – 2,5 mln. Eur (8,6 mln. Lt).

Informaciją apie galimai nusikalstamą veiką nagrinėja Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos