Elektros kaina patraukė žemyn
Žvarbiausią šių metų savaitę – sausio 27 – vasario 2 dienomis – vidutinė elektros kaina „Nord Pool Spot“ elektros biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 14,9 cento už kilovatvalandę (ct/kWh). Ankstesnę savaitę, sausio 20–26 d., elektros kaina biržoje buvo kiek didesnė – 15,6 ct/kWh.
Perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, didžiausią įtaką elektros kainai Lietuvos prekybos zonoje darė mažesnės elektros kainos Suomijoje ir Estijoje, susilpnėjęs šaltis bei stipriai Lietuvoje pūtęs vėjas, kuris leido vėjo jėgainėms maksimaliai gaminti elektros energiją.
Norėtų jėgainių parko ir jūroje
Ar tai nudžiugino vėjo jėgainių savininkus?
Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos vadovas Saulius Pikšrys išliko santūrus – per metus vėjo jėgainės pagamina vidutiniškai 600 GWh elektros energijos. Tai sudaro tik 6 proc. Lietuvai reikalingos elektros energijos.
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatyta įrengti vėjo jėgainių, kurių galia siektų 500 MW. Tikėtina kad visi 500 MW bus instaliuoti 2015 metais.
„Pučiant stipriam vėjui, elektros energijos pagaminama gerokai daugiau. Būna dienų, ypač pavasarį ar rudenį, kai pučia stiprus vėjas ir išliekas aukštas vandens lygis upėse. Tuomet atsinaujinanti energetika pagamina apie 30 proc. viso elektros energijos poreikio. Tai, aišku, džiugi žinia, tačiau vėjo energetikos plėtra vyksta ne taip, kaip norėtųsi“, – teigė S.Pikšrys.
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatyta įrengti vėjo jėgainių, kurių galia siektų 500 MW. Tikėtina kad visi 500 MW bus instaliuoti 2015 metais. Tuomet vėjo jėgainės turėtų gaminti apie 10 proc. šaliai reikalingos elektos.
„Tačiau dabar vėjo energetikos perspektyvinė plėtra yra sustabdyta. Mūsų manymu, iki 2020 metų galėtų būti instaliuota apie 800 MW vėjo elektrinių žemyninėje dalyje ir dar apie 1000 MW jūroje. Tuomet vėjo energetika galėtų pagaminti apie pusę šalyje suvartojamos elektros energijos“, – prognozavo Vėjo elektrinių asociacijos vadovas.
Gamina pigiau nei Elektrėnai
Šiuo metu senoms vėjo elektrinėms yra mokama 30 ct/kWh, aukcionuose laimėtas tarifas siekia 24 ct/kWh.
„Toks tarifas galioja 12 metų, vėliau elektrinės prekiaus elektros energija rinkos sąlygomis ir elektra bus labai pigi, nes ekonomikoje nėra kuro dedamosios – vėjas nekainuoja. Tuo tarpu Elektrėnų elektrinei mokama virš 50 ct/kWh, termofikacinėms – apie 40 ct/kWh“, – teigė S.Pikšrys.
Šiuo metu valstybinių institucijų užsakymu yra vykdomos kelios studijos, kurios Vyriausybei padės apsispręsti, kaip vėjo energetika bus pėltojama ateityje.
Pagrindinė lėtos vėjo energetikos plėtros priežastis, S.Pikšrio nuomone, yra politinės valios stygius: „Tačiau tai anksčiau ar vėliau turėtų pasikeisti, nes visas pažangus pasaulis eina ta linkme, ne išimtis turėtų būti ir Lietuva.“