„Prognozuoti, ar keisis bažnyčiose surenkamų aukų sumos, reiškia aklai spėlioti, neturint jokių duomenų, – teigia Kauno arkivyskupijos atstovas spaudai Darius Chmieliauskas. – Sekmadienio rinkliava pamaldų metu – laisvas dalykas, ir žmonės patys nutaria, kiek gali paaukoti. Tad nuspėti tendencijų – neįmanoma.“
Paklaustas, kokio nominalo monetomis ar kupiūromis įprasta aukoti, D.Chmieliauskas atsako, jog miesto parapijose dažniausiai aukojama popierinėmis kupiūromis, o mažesnėse provincijų parapijose – geležinėmis monetomis.
„Kauno bažnyčiose dažniausiai pastebiu, jog aukojama 20 litų banknotais, rečiau – 10. „Maironis“, matyt, mėgsta sugrįžti į bažnyčią“ – juokaudamas prasitaria pašnekovas.
Pokyčiai – neesminiai
Auka yra auka, nesvarbu kokia išraiška ji pateikiama. Kas kiek gali, jeigu gali, prisideda
Kita vertus, mišių stipendijos – aukos, kurių pagrindu išsilaiko kunigija, yra apibrėžtos. „Kunigai pagal apibrėžimą gyvena iš altoriaus – tai, ką žmogus aukoja už mišias, ir kunigų konferencijose prieš daug metų yra nustatyta, jog mišių stipendija yra nuo 40 iki 70 litų“, – teigė Kauno arkivyskupijos atstovas.
Lietuvos Vyskupų konferencijos sekretoriato generalinis sekretorius Kęstutis Smilgevičius teigė, jog euro įvedimas bažnyčios rinkliavų nepaveiks. „Auka yra auka, nesvarbu kokia išraiška ji pateikiama. Kas kiek gali, jeigu gali, prisideda. “
K.Smilgevičiaus teigimu, mišių stipendijų klausimas dar nebuvo įtrauktas į plenarinio posėdžio darbotvarkę, tačiau kunigas abejoja, kad tai galėtų sukelti opių diskusijų: „Kaip ir kiekviena šeima ar įstaiga turėsime šiokių tokių pokyčių, tačiau jie tikrai nėra esminiai.“
Labdarų sumos gali augti
Vilniaus Arkivyskupijos „Carito“ direktorius Linas Kukuraitis teigė, jog apie galimus labdaros rinkimo pokyčius galima tik prognozuoti.
Trumpam laikotarpyje tikėtinas sumažėjimas, nes žmonės bus linkę labiau taupyti. Bet ilgesnėje perspektyvoje gali būti, kad euras prisidės prie vartojimo, tad padidės ir labdaros sumos
„Trumpam laikotarpyje tikėtinas sumažėjimas, nes žmonės bus linkę labiau taupyti. Bet ilgesnėje perspektyvoje gali būti, kad euras prisidės prie vartojimo, tad padidės ir labdaros sumos. Tačiau tai tik prognozės“ – teigė L.Kukuraitis.
Pašnekovo teigimu, kiti aukojimo įpročiai – rūbais, knygomis ar kitais daiktais – neturėtų keistis.
„Tiesa, tikiu, kad mes dar sulauksime litų tuo metu, kai jų bus nebegalima naudoti. Žmonės tokiu būdu mėgins juos išleisti“, – juokaudamas prognozuoja pašnekovas.