Pingantis euras: gera ar bloga žinia Lietuvai?

Ketvirtadienį Europos centrinis bankas (ECB) netikėtai pranešė savo sprendimą iki 0,05 proc. mažinti bazinę palūkanų normą. Po šio sprendimo ir taip pastaruoju metu pingantis euras krito dar labiau. Ekonomistai teigia, kad Lietuvai tai gera žinia, nes pigesnis euras reiškia konkurencingesnę ES ekonomiką. Tiesa, iš trečiųjų šalių importuojamos prekės gali brangti.
Pinigai
Pinigai / Fotolia nuotr.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva nedaug eksportuoja savo produkcijos į rinkas, kuriuose atsiskaitoma doleriais, todėl pingančio euro teikiamais pranašumais pasinaudoti bus sudėtinga.

Slaptas ECB siekis

Žinoma, ECB to nepripažins, bet jis norėtų matyti silpnesnį eurą, – sakė N.Mačiulis.

„Žinoma, ECB to nepripažins, bet jis norėtų matyti silpnesnį eurą. Tai reiškia brangesnę importuojamą produkciją ir didesnę infliaciją. Silpnesnis euras didina euro zonoje pagamintų prekių konkurencingumą kitose valstybėse, nes ten jos tampa pigesnėmis. Tai vienas iš populiariausių istorijoje būdų padidinti savo konkurencingumą“, – 15min.lt teigė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis

Pasak jo, neigiama pasekmė yra tai, kad euro zonos gyventojams brangs įvežamos prekės, tačiau dėl to nei politikai, nei ECB labai nesijaudina. „Na ir kas, kad pabrangs korėjietiški, japoniški ar amerikietiški automobiliai? Europiečiai pirks daugiau vokiškų, itališkų, prancūziškų automobilių. Toks tikslas ir yra“, – teigė ekonomistas.

Pastaraisiais mėnesiais euras prarado nemažai vertės dolerio atžvilgiu. N.Mačiulis prognozavo, kad tai tęsis toliau.

Netiesioginė nauda

Geriausiu atveju mes galime tikėtis daugiau netiesioginės naudos, jeigu tokių šalių kaip Vokietija ir Prancūzija ekonomika sustiprės.

SEB banko prezidento patarėjo, ekonomisto Gitano Nausėdos nuomone, krentanti euro kaina Lietuvai gali būti naudinga per visos ES atsigavimą, tačiau tiesioginės naudos iš eksporto mes nepajusime.

„Euras reikšmingai susilpnėjo JAV dolerio atžvilgiu. Kai kas iš to skuba daryti išvadą, kad tai labai gerai, nes pakils Lietuvos konkurencingumas. Prieš skelbiant tokias išvadas reikia pasidomėti, kokia yra Lietuvos eksporto struktūra.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Gitanas Nausėda
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Gitanas Nausėda

Matome, kad dolerinės zonos eksportas yra gana nežymus. Geriausiu atveju mes galime tikėtis daugiau netiesioginės naudos, jeigu tokios šalys kaip Vokietija ir Prancūzija, kurios į dolerio zoną eksportuoja daugiau, pajus tą naudą ir jų ekonomika sustiprės“, – 15min.lt sakė G.Nausėda.

Eurą pasitinkant
Eurą pasitinkant

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis