Papuošalų su lietuviška simbolika kainos svyruoja nuo 9 iki 88,88 JAV dolerio. Tarkime, už aliuminio lakštelį, 2 centų monetos pakabutį, prašoma 13,99 JAV dolerio. Pristatant gaminį kuriama didinga monetos istorija, girdi, vėtytas ir mėtytas 23 metus skaičiuojantis pinigas vis dar išsaugojo spindesį.
Lietuviškose elektroninėse parduotuvėse tokios juvelyrikos dar neteko matyti. Tačiau kas paneigs, kad gaminiai su lietuviškais pinigais euro įvedimo išvakarėse gali tapti visai sėkminga verslo idėja?
„Labai įdomi mintis, gaila, kad pačiai nekilo“, – 15min.lt sakė Kaune gyvenanti elektrėniškė Ramunė Bulaukaitė.
Papuošalus ji kuria jau trečius metus – pradėjo nuo auskarų. „Tačiau pastebėjau tendenciją, kad užsienyje sąsagos tampa paklausia preke, nusprendžiau jas kurti ir pati – jas nešioja ne tik vyrai, bet ir moterys“, – pasakojo R.Bulaukaitė.
Labai įdomi mintis, gaila, kad pačiai nekilo.
Daugiausiai specialių užsakymų sąsagoms ji sulaukia vestuvių sezonu.
Merginos paslaugų prireikia ir įmonėms – jos užsako verslo dovanas.
R.Bulaukaitei neretai tenka gaminti ir sąsagas su stilizuotais automobilių gamintojų logotipais.
„Manau, sąsagos su lito monetomis būtų puiki dovana kolekcininkams numizmatams“, – svarstė R.Bulaukaitė.
Toks aksesuaras turėtų patikti ir patriotinius jausmus puoselėjantiems žmonėms – ir gyvenantiems Lietuvoje, ir emigracijoje. Jie jomis galėtų pasipuošti per valstybines šventes.
Rankdarbius mėgstantys auksarankiai sąsagas su monetomis gali pasigaminti ir patys. Pavyzdžiui, sidabro spalvos sąsagų ruošinį (2 vnt.) interneto svetainėje akmeneliai.eu siūloma nusipirkti už 6,4 lito. Dar reikės pačios monetos ir klijų jai pritvirtinti. Vadinasi, aksesuaro savikaina nesiekia nė 10 litų.
Manau, kad papuošalus, kuriuose panaudoti lietuviški pinigai, žmonės dovanos, saugos, perduos iš vienos kartos kitai.
Naudoti valiutą juvelyrikoje leidžiama. Lietuvos bankas yra nustatęs tik banknotų ir monetų atvaizdų naudojimo tvarką.
Draudžiama naudoti atvaizdus, o ne tikrus pinigus
Banknotų ir monetų atvaizdus draudžiama naudoti, kai juos sunku atskirti nuo originalo ir jie gali būti supainioti su tikrais banknotais ir monetomis. Tokiu būdu atvaizdų panaudojimu gali būti pakenkta lietuviškų pinigų ar Lietuvos banko įvaizdžiui.
Lietuvos banko Pinigų tarnybos Pinigų gamybos organizavimo ir ekspertizės skyriaus viršininkė Danguolė Liaugminienė papuošalų ir aksesuarų gamybą iš lietuviškų monetų vertina kaip originalią ir jai pritaria.
„Tikiu, kad tokie papuošalai gyvens ilgą gyvenimą ir primins buvusį Lietuvos pinigą. Manau, kad papuošalus, kuriuose panaudoti lietuviški pinigai, žmonės dovanos, saugos, perduos iš vienos kartos kitai. Litai bus išsaugoti ir žmonių kolekcijose, muziejuose“, – kalbėjo D.Liaugminienė.