„Siekdami padėti mokesčių mokėtojams teisingai ir laiku užpildyti pajamų deklaracijas, kasmet identifikuojame dažniausiai daromas klaidas bei jas primename mokesčių mokėtojams.
Tikimės, kad gyventojai atsižvelgs į mūsų informaciją, rūpestingai patikrins pateikiamus duomenis deklaracijose bei, žinoma, anksčiau gaus pajamų permoką, pasinaudojus lengvata“, – teigia Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė.
Klaidų deklaracijose verčiau išvengti – kitu atveju, jei patikslintose deklaracijose atsirastų įsiskolinimas, jį vėliau gali tekti dengti su delspinigiais.
Dažniausiai pasitaikančios klaidos, pildant Gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją šiemet yra šios:
- Tėvai neteisingai pasiskirsto Metinį papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (MPNPD) už auginamus vaikus.
- Deklaruojamos ne visos pajamos iš veiklos pagal verslo liudijimą.
- Deklaruoja įmokas už studijas, nors jas jau yra deklaravęs kitas šeimos narys.
- Gyventojai į deklaraciją neįrašo savo lėšomis sumokėtų Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų arba paties sumokėtą įmoką deklaruoja kaip mokėtą kito asmens.
- Gyvybės draudimo išmokas deklaruoja prie neapmokestinamųjų pajamų, nors jos dažnais atvejais yra apmokestinamos.
- Preliminarios deklaracijos L priede gyventojas neteisingai parenka išlaidų rūšies kodus, pvz. studijų įmoka turi būti nurodoma kodu 2, o grąžinta paskola už studijas turi būti deklaruojama kodu 5.
- Deklaruojama neteisinga turto įsigijimo kaina. Gyventojas šią reikšmę turėtų įrašyti iš turto įsigijimo dokumentų, tačiau ne visuomet juos išsaugo.
- Neteisingai pasirenkamas individualioje veikloje taikomas apskaitos principas. Jei gyventojas, vykdantis individualią veiklą yra PVM mokėtojas ir / arba yra priskyręs veiklai savo turtą, tuomet jis negali rinktis pajamų pripažinimui pinigų principo. Jis privalo pajamas pripažinti pardavus prekes, produkciją ar suteikus paslaugas, nors apmokėjimas bus po kurio laiko – kaupimo principu. Visi kiti individualioje veikloje pajamas pripažinti gali tuomet, kai gauna apmokėjimą – pinigų principu.
- Naujausioje deklaracijoje deklaruojamos ne praėjusių, o ankstesnių metų pajamos, nors turėtų būti tikslinamos ankstesnių metų deklaracijos.
- Gyventojai pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto nuomos pajamas gautas už fiziniams asmenims išnuomotą butą, namą ar žemę, o tie, kurie deklaruoja nekilnojamojo turto nuomos pajamas, dažnai nurodo, kad nuo tokių gautų pajamų išskaičiuotas pajamų mokestis, nors pajamų mokestį nuo tokių gautų pajamų turi susimokėti patys gyventojai.
- Gyventojai, kurie gavo pajamų iš užsienio valstybių, pamiršta tokias gautas pajamas deklaruoti.
- Deklaruojamos ne visos finansinių priemonių (dažniausiai vertybinių popierių) pardavimo pajamos, kurias gyventojai į preliminarią deklaraciją turi perkelti (deklaruoti) savarankiškai.
- Gyvybės draudimo išlaidas deklaruoja už pilnamečius savo vaikus, nors gyventojas gali deklaruoti tik savo, sutuoktinio ir nepilnamečio vaiko naudai sumokėtas įmokas.
- Gyventojai, turintys kelis kreditus gyvenamiesiems būstams įsigyti (aktualūs kreditai paimti iki 2008-12-31), dar 2009 m. turėjo pasirinkti ir deklaruoti pagal vieną pasirinktą kredito sutartį sumokėtas kredito palūkanas. Vėliau, sumokėtas kredito palūkanas reikia deklaruoti tik pagal tą 2009 m. pasirinktą ir deklaracijoje nurodytą kredito sutartį, tačiau gyventojai kartais suklysta ir kredito palūkanas deklaruoja pagal kitas turimas sutartis.
VMI primena, kad prisijungęs prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) gyventojas gali matyti darbdavių bei trečiųjų šaltinių pateiktus duomenis, VMI suformuotą pažymą ir deklaraciją, tačiau pačiam gyventojui reikia įrašyti duomenis, kurių VMI negauna, pvz., pajamas pagal verslo liudijimą, individualios veiklos pajamas, turto pardavimo pajamas ir kitas pajamas, kurias gavo iš kitų gyventojų.