Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

35 tūkstančiams gyventojų – nemalonus siurprizas deklaracijose

35 tūkstančiai Lietuvos gyventojų savo mokesčių deklaracijose antradienį turėjo rasti po nemalonų siurprizą. Tiek žmonių praėjusiais metais automobilius pardavė brangiau, nei pirko. Tad dabar jie turės susimokėti valstybei pajamų mokestį.
Automobilių turgus
Automobilių turgus / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pirkote automobilį pigiau nei po to pardavėte? Jums pasisekė. O gal ir ne. Tad pasitikrinkite preliminarią mokesčių deklaraciją – ten jūsų laukia siurprizas. Jums teks sumokėti 15 procentų nuo kainų skirtumo.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) antradienį pirmą kartą į preliminarias deklaracijas įtraukė ir automobilių pardavimo sandorius.

Taigi jeigu pirkote mašiną, o anksčiau nei po trejų metų ją brangiau pardavėte, teks susimokėti 15 proc. pajamų mokestį. Antradienį pasirodžiusiose deklaracijose jau įrašyta, už kiek mašiną pirkote, ir už kiek pardavėte.

Preliminariais „Regitros“ duomenimis, tokių žmonių, kurie pardavė brangiau nei pirko, yra 35 tūkst. Žinoma, dalis jų yra automobilių perpardavėjai, tačiau kita dalis – eiliniai pirkėjai.

Lietuvoje plačiai priimta, kad pirkėjas su pardavėju sutaria dokumentuose įrašyti mažesnę sumą, nei iš tiesų sudera. Taip paprastai išvengiama mokesčių.

Tačiau jei vėliau tas žmogus sumano parduoti mašiną brangiau – tenka krapštyti piniginę. Pavyzdžiui, praėjusiais metais 728 Lietuvos gyventojai taip užsidirbo 5 tūkst. ir daugiau eurų.

Preliminariais duomenimis, gyventojai turės susimokėti 3 mln. eurų. Tačiau suma gali didėti. Šiuos pinigus sumokėti reikės iki gegužės mėnesio.

Kauno automobilių turgų valdančios bendrovės „Varanas“ vadovas Valentinas Naujanis neneigė, kad turgavietėse pirkėjai ir pardavėjai dokumentuose įrašo mažesnę sumą, nei iš tiesų suderėjo.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno automobilių turgaus vadovas Valentinas Naujanis
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno automobilių turgaus vadovas Valentinas Naujanis

„Dažnai žmogus po to ir pamiršta, už kiek iš tiesų tą mašiną pirko. Prisimena, kiek mokėjo grynaisiais, tačiau kiek pirkimo dokumentuose įrašė – pamiršta. O tada jam reikia sumokėti mokesčius“, – sakė V.Naujanis.

Mokesčių inspekcija sako, kad dabar bus gera proga pirkėjams pasidomėti, tai už kiek oficialiai jiems buvo parduotas automobilis.

„Žinoma, šios informacijos pateikimas, tikėtina, paskatins automobilių pirkėjus pasidomėti, kokios sandorių sumos buvo oficialiai pateiktos „Regitrai“, ar nebuvo automobilių pirkėjai apgaudinėjami pardavėjų, kurie, siekdami išvengti mokesčių, nurodė mažesnes sandorių kainas“, – 15min sakė VMI atstovas spaudai Darius Buta.

Inspektoriai viliasi, kad žmonės, kurie už automobilius sumokėjo daugiau, nei įrašyta dokumentuose, apie tai praneš inspekcijai. Kitaip tariant, įskųs pardavėją.

Tačiau Kauno automobilių turgų valdančios bendrovės vadovas V.Naujanis teigia, kad kaina sumažinama ne iš blogos valios. Pasak jo, to priežastys yra Vokietijoje, iš kur dažnai atkeliauja automobilis.

Dažnai žmogus po to ir pamiršta, už kiek iš tiesų tą mašiną pirko. Prisimena, kiek mokėjo grynaisiais, tačiau kiek pirkimo dokumentuose įrašė – pamiršta, – sakė V.Naujanis.

„Ten prasideda visa blogybė, nes būtent ten pardavėjas įrašo mažesnę kainą, nei iš tiesų yra. Čia ne mūsų žmonės sukčiauja“, – teigė V.Naujanis.

Jis pataria išlaikyti pirkimo sąskaitas, o kai norėsis parduoti automobilį, pasitikrinti, kiek mokėta už ją dokumentuose. Tik tokiu atveju bus galima išvengti siurprizų deklaracijose.

VMI tikisi, kad ši naujai pateikta informacija ne tik padės deklaruojantiems pajamas, bet ir paskatins pirkėjus nesutikti su nesąžiningų prekeivių siūlymais sutartyse slėpti realias sandorių kainas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?