„Visame pasaulyje dabar tie, kas dirba su Kinija, jaučia, jog yra tam tikri sutrikimai ir mums dabar atskirti, kad štai dėl to, kad atvažiavo Taivano delegacija, dabar yra galbūt kažkokių sutrikimų, yra labai sunku“, – LRT laidoje „Dienos tema“ teigė A.Armonaitė.
Anot jos, su verslu kalbamasi ir bandoma nustatyti, kokią pagalbą galima suteikti, bet teikti papildomų subsidijų šiuo metu nesvarstoma.
„Kai kam galbūt trūksta apyvartinių lėšų, mūsų „Invega“, toks nedidelis bankas, kurį turi Ekonomikos ir inovacijos ministerija, kaip tik ir rengia apyvartinėms lėšoms, garantijoms papildomą priemonę, bet daugiau kažkokių subsidijų tikrai nemanau, kad Lietuvos mokesčių mokėtojai turėtų mokėti“, – sakė ji.
Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė ketvirtadienį LRT sakė, jog tęsiantis įtampai dėl Taivano, Lietuvos Vyriausybė turėtų padėti verslui rasti alternatyvų Kinijos rinkai, jeigu ten dirbti jie nebegali.
„Verslininkai, kurie dirba su Kinija, skundžiasi jau dabar, kadangi Kinija dėl Taivano blokuoja tam tikrus dalykus kaip, pavyzdžiui, importo prekės arba atvežimai, maršrutai į Lietuvą. Vyriausybė turėtų aktyviau įsijungti į alternatyvių rinkų paiešką tokiam verslui“, – LRT sakė A.Skaisgirytė.
Anot jos, perorientuoti verslą iš vienos rinkos į kitą užima laiko, tačiau būtent todėl ir svarbu kuo anksčiau tai pradėti.
Lietuvoje šią savaitę vieši Taivano politikų ir verslo delegacija. Su ja atvykęs šios šalies Nacionalinio vystymosi tarybos ministras Kung Ming-hsinas sakė, kad Taivanas ekonominę atstovybę Vilniuje turėtų įsteigti iki šių metų pabaigos, nepaisant Kinijos protestų.
Lietuvos sprendimas leisti Taivano salos atstovybei šalyje veikti taivaniečių vardu užrūstino Kiniją, protestuojančią dėl bet kokių Taivano mėginimų veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.
Kilus diplomatiniam konfliktui, Kinija vasarą atšaukė savo ambasadorių Lietuvai ir nurodė šaliai padaryti tą patį. Šalies ambasadorė Kinijoje Diana Mickevičienė į Vilnių grįžo rugsėjo pradžioje.
Lietuvos verslininkai sako, kad dėl Vilniaus ir Pekino nesutarimų prekyba su šia Azijos šalimi gerokai apsunko.