A.Armonaitė: karinė įranga turi būti lengviau testuojama, mažiau reguliuojama

Siekiant spartinti gynybai skirtos produkcijos gamybą Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) siūlo mažinti ginklų dalių gamybos ribojimus ir biurokratiją, lengvinti sąlygas testuoti karinę įrangą, sako ministrė Aušrinė Armonaitė.
Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Pasak jos, ministerija siūlo atlaisvinti šios pramonės šakos reguliavimą ir taip didinti lietuviškos produkcijos gamybą.

„Kad būtume saugesni, kad sukurtume daugiau gerų apmokamų darbo vietų ir turėtume apskritai daugiau savarankiškumo kai kalbame apie savo saugumą, gynybos pajėgumus“. – antradienį spaudos konferencijoje Seime teigė A.Armonaitė.

„Iš kovido esame pasimokę, kaip svarbu turėti savo resursų, savo pajėgumų ir savo žinias. Turėdami šiuos pakeitimus tikiuosi, kad padėsime pramonei augti. Tikiuosi, kad tai tik pradžia“, – sakė ministrė.

Anot jos, siūlomas Ginklų ir šaudmenų kontrolės ir Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymų pataisas ketinama įregistruoti jau antradienį.

A.Armonaitės teigimu, ministerija siūlo nereikalauti ginklo komponentų licencijavimo Lietuvoje, jei detalės gaminamos jau licencijuotiems gamintojams. Taip pat bus siūloma palengvinti galimybes testuoti ir eksponuoti gynybos pramonės gaminius.

„Leisti juos lengviau išvežti, testuoti ten, kur tai leidžiama padaryti“, – sakė A.Armonaitė.

Be to, bus siūloma sumažinti, ministrės teigimu, perteklinę gynybos pramonės įmonių darbuotojų patikrą, reikalauti tik Lietuvoje atlikti gynybos produktų techninę ar garantinę apžiūrą.

„Įdedame reikalavimą tą daryti Lietuvoje registruotam juridiniam asmeniui. Tą galės daryti lietuviškos įmonės, galbūt tie patys tiekėjai, kurie turės Lietuvoje įkurti darbo vietų“, – teigė A.Armonaitė.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos laikinasis generalinis direktorius Tomas Garuolis sakė, kad reguliavimo pokyčiai verslui yra būtini, o kuo daugiau Lietuvos gynybos poreikių turi patenkinti vietos pramonė.

„Įgalindami savo pramonę taip pat trumpiname tiekimo grandines (...), svarbu turėti savo gamybos šaltinius Lietuvoje. Čia atsiveria galimybės greičiau ir kokybiškiau suteikti įrangos remonto ir aptarnavimo paslaugas“, – spaudos konferencijoje sakė LPK vadovas.

T. Garuolio teigimu, vystant vietinę gynybos pramonę Lietuva kartu turėtų siekti technologijų pranašumo prieš priešiškas valstybes: „Kad galėtume savo ginkluotę, amuniciją, gynybines priemones gamintis ir tobulinti, taikyti naujausias inovacijas čia, Lietuvoje.“

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktorius Vaidas Sabaliauskas akcentavo, kad ministerijos pasiūlyti pakeitimai yra pirmas žingsnis sudarant nediskriminuojančias sąlygas Lietuvos gynybos pramonei.

„Verslui sudaryti labai dideli apribojimai verstis gynybos pramone, todėl neturime tokios gynybos pramonės, kokia ji galėtų būti“, – spaudos konferencijoje sakė V. Sabaliauskas.

A.Armonaitė kalbėjo, kad šiuo metu šalies gynybos pramonė gamina daug įvairių komponentų, pavyzdžiui, optiką, dronų komponentus ir kt. Daugiausia, pasak ministrės, įmonės koncentruojasi į dronų gamybą.

Anot ministrės, Lietuvos gynybos pramonės gamybos apimtys auga – per ketverius metus jos padidėjo iki 46 proc., o didžioji dalis pagamintų produktų eksportuojama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų