Pinigų plovimo prevencijos agentūra – Vilniuje?
Trečiadienį su P.Donohoe susitikusi finansų ministrė Gintarė Skaistė aptarė euro zonos ekonomines perspektyvas, ES fiskalinių taisyklių peržiūrą, tolesnę fiskalinės politikos kryptį euro zonos mastu, procesą siekiant Bankų sąjungos užbaigimo.
„Susitikimo metu aptarėme klausimus, kurie susiję su Bankų sąjungos pertvarka. Pagrindiniai klausimai – kaip galime pasistūmėti toliau nuo tų klausimų, kurie spręsti prieš kelerius metus. Vienas iš pagrindinių klausimų – indėlių ir garantijų sistema, kuri yra bendra visai Europos Sąjungai. Klausimas, kaip galime pajudėti ir suderinti įvairių šalių interesus“, – spaudos konferencijoje sakė G.Skaistė.
Lietuva, pasak G.Skaistės, taip pat išreiškė norą, kad Pinigų plovimo prevencijos agentūra galėtų atsirasti būtent Vilniuje.
„Numatytas Pinigų plovimo prevencijos agentūros steigimas, tikėtina, kad tam bus steigiama nauja institucija. Lietuva yra išsakiusi ambiciją, kad tokia institucija galėtų Vilniuje atsirasti. Tam turime platų tinklą, daug fintech įmonių, talentų, kurie būtų pasiruošę dirbti šioje institucijoje. Šiame regione esame viena iš nedaugelio valstybių, kuri pareiškė norą tokią instituciją turėti“, – tvirtino ministrė.
Problemos su infliacija ir Kinija
Tuo metu P.Donohoe atkreipė dėmesį ir į aukštų kainų problemą – jis teigė suprantantis, kad tai neramina gyventojus ir pagyrė Lietuvos Vyriausybės žingsnius, kovojant su aukštomis energijos kainomis.
„Didėja energijos, kuro kainos, tad suprantu, kad tai jus Lietuvoje neramina. Džiaugiuosi, kad yra sugebama nuspėti, kaip didėjančios kainos paveiks gyventojus 2022 m. Veiksmai, kurių ėmėsi jūsų Vyriausybė, man atrodo patys veiksmingiausi“, – sakė P.Donohoe.
Reaguodama į situaciją dėl brangstančių energetinių išteklių, Vyriausybė ėmėsi kelių priemonių – pavyzdžiui, išplėstas kompensacijų už šildymą gavėjų ratas, taip pat dalis gyventojų gali kreiptis dėl sąskaitų apmokėjimo atidėjimo.
Jis taip pat paminėjo, kad atlyginimų augimas turėtų būti tvarus.
„Tai, ką matome dabar, yra sudėtinga, bet tikiuosi, kad tai laikina. Turime didelį kiekį į ekonomiką įliejamų papildomų pajamų, kurios padeda ekonomikoms atsakyti į pandemiją. Daug šių santaupų ir pajamų vėl grįš atgal į ekonomiką. Taip pat turime aukštas energijos kainas. Bet manau, kad jūsų Vyriausybės požiūris, sprendžiant šią problemą, yra tinkamas. Tvarkantis su aukštomis kainomis, atlyginimų augimas taip pat turėtų būti tvarus“, – teigė Airijos finansų ministras.
Gruodį infliacija Lietuvoje, Statistikos departamento duomenimis, siekė 10,6 proc. Vidutinė metinė infliacija siekia 4,7 proc.
Tačiau tai, kad Lietuvos ekonomika praėjusiais metais augo 5 proc., pasak P.Donohoe, yra sėkmės istorija.
„Jūs išsaugojote darbo vietas tuo laikotarpiu, kai ši pandemija galėjo stipriai paveikti mus visus. Tai įrodo mūsų visų pastangas apsaugoti įmones, kurios galėjo patirti šitos pandemijos pasekmes“, – tvirtino Airijos finansų ministras.
Lietuvą kankina ne tik infliacijos, bet ir Kinijos problema – jau kurį laiką su šia šalimi mūsų valstybė yra atsidūrusi konflikto epicentre. Paklausus, ar Airija palaikys Lietuvą ginče su šia Rytų valstybe, P.Donohoe atsakė aptakiai.
„Girdėjau, kad jūsų ministrė daug kartų atkreipė dėmesį šitą problemą ir iššūkius, kuriuos jūsų ekonomikai kelia dabartinė problema su Kinija. Kaip šalis narė Europos Sąjungoje, norime paremti visas Lietuvos pastangas, ieškant sprendimo šioje situacijoje“, – pabrėžė jis.