Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Algimanta Pabedinskienė nepasiduoda – neša sukritikuotą pensijų reformą į Vyriausybę

Trečiadienį Vyriausybėje bus pristatytas sukritikuota pensijų, darbo santykių reforma, pavadinta socialiniu modeliu. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo padidinti nedarbo išmokas, palengvinti darbuotojų atleidimą iš darbo, sukurti socialinio draudimo lėšų rezervą, kuris būtų skirtas išmokų mokėjimui, atsisakyti lengvatų ūkininkams.
Algimanta Pabedinskienė
Algimanta Pabedinskienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 Sodra

Kelis milijonus litų kainavusiam socialiniam modeliui keliami ambicingi tikslai – jis turėtų sukurti lankstesnius darbo santykius, paskatinti didesnį užimtumą ir sukurti tvaresnę socialinio draudimo sistemą bei sumažinti skurdą Lietuvoje.

Atleisti žmogų bus galima lengviau

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija visų pirma siūlo sutrumpinti įspėjimo apie atleidimą iš darbo terminą ir suvienodinti išeitinės išmokos dydį bei sumažinti išeitinę išmoką iki 1 mėnesio. 

„Tai leistų darbdaviams lengviau reaguoti į rinkos pokyčius ir atitinkamai drąsiau samdyti darbuotojus, o darbuotojams užtikrintų pajamas darbo netekimo metu“, – rašoma ministerijos pranešime.

Be to, norima keisti ir nedarbo išmokos dydžius. Siūloma padidinti išmoką pradiniu nedarbo laikotarpiu (iki 50 proc. algos pirmus tris mėnesius) ir ją mažinti neįsidarbinusiems ilgesnį laiką (iki 9 mėnesių, vėliau išmoka apskritai būtų nebemokama).

Ministerija taip pat siūlo atsisakyti konkretaus darbo valandų per dieną nustatymo, paliekant 40 valandų per savaitę darbo laiko normą.

Siūloma atleidimo iš darbo apribojimus ir garantijas iš Darbo kodekso perkelti į nacionalines kolektyvines sutartis, kur darbdaviai su darbuotojais sutars dėl abiem pusėm naudingų, lankstesnių darbo santykių. 

Nori „Sodros“ įmokų lubų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo visoms išmokoms nustatyti lubas – jos leistų sumažinti darbo jėgos apmokestinimą ir paskatintų naujų darbo vietų kūrimąsi.

Numatoma visoms įmokoms nustatyti „lubas“, tokiu būdu mažinant darbo jėgos apmokestinimą ir skatinant naujų darbo vietų kūrimą. 

Numatoma visoms įmokoms nustatyti „lubas“, tokiu būdu mažinant darbo jėgos apmokestinimą ir skatinant naujų darbo vietų kūrimą. 

Žadama pensijos išmokų dydį tampriau susieti su įmokų dydžiu. Be to, norima įvesti įstatymu nustatytą pensijų indeksavimą (dabar jos didinamos nereguliariais vienkartiniais sprendimais) ir apskaitos vienetų („taškų“) sistemą, atsižvelgti į demografinius rodiklius.

Siūlo naują mokestį

Bazinės pensijos mokėjimą ketinama perkelti į biudžetą: „Šis pagrindinės pensijos dalies finansavimo šaltinio pakeitimas galimas įstatymiškai keičiant darbo užmokesčius, mažinant VSD darbdavio įmokos dalį ir atitinkamai didinant gyventojų pajamų mokesčio tarifą.“

Tačiau yra ir kitas kelias bazinėms pensijoms į biudžetą perkelti, kurį ministerija vadina nuosaikesniu. Siūloma socialinio draudimo darbdavio įmokos dalį, reikalingą pagrindinės pensijos dalies finansavimui paversti socialiniu mokesčiu. 2015m. VSDF biudžeto duomenimis tam reikia apie 1320 mln. eurų ir tai sudaro apie 12 proc. punktų mokamos SD įmokos. Palaipsniui to mokesčio būtų atsisakyta.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat siūlo sukurti socialinio draudimo lėšų rezervą, kuris galėtų būti panaudotas išmokų finansavimui, kai socialinio draudimo fondo įplaukos mažėja arba nebeauga, o išlaidos gali net didėti. Taip pat siūloma panaikinti dalyvavimo socialiniame draudime išimtis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos