„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Alstom“ kyšių byla už grotų patupdė ir „Latvenergo“ vadovus, o Lietuvoje – tyla

Vadinamoji „Alstom“ kyšininkavimo byla buvusius „Latvenergo“ vadovus Latvijoje siunčia į kalėjimą. Didžiojoje Britanijoje dėl kyšio Lietuvoje davimo jau kali du asmenys, tačiau Lietuvoje byla įstrigo. Informaciją britų tarnyboms apie „Alstom“ korupcijos schemas teikęs Pranciškus Jurgutis teigia iš pareigūnų Lietuvoje išgirdęs perspėjimą „galvoti, ką sakai“, o Generalinė prokuratūra skelbia neturinti viešintinos informacijos.
Antrankiai
Antrankiai / Photos.com nuotr.

Buvęs „Latvenergo“ viceprezidentas Aigarsas Melko ir konsultantas Andrejus Livanovičius nuteisti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis po Aukščiausiojo teismo sprendimo, rašo Latvijos naujienų agentūra LETA.

Tuo tarpu įtarimų sulaukęs buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis neigia savo kaltę, o tyrimą atliekanti Generalinė prokuratūra „neturi viešintinos informacijos“.

Lietuviška patirtis – į Latviją

Skelbiama, kad kyšiai Latvijoje buvo paimti už tai, kad „Latvenergo“ skelbtame konkurse rekonstruoti Plavinsko hidroelektrinę laimėtų „Alstom Power Sweden“, panašiai kaip ir Lietuvos elektrinėje, kur „Alstom“ už kyšius laimėdavo rekonstrukcijos konkursus.

A.Melko, A.Livanovičius ir buvęs „Latvenergo“ gamybos padalinio direktorius Gunaras Cvetkovas, kuriam skirta pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė, dalyvavo 627,1 tūkst. eurų dydžio kyšininkavime.

Ieva Leiniša / LETA nuotr./Aigars Melko
Ieva Leiniša / LETA nuotr./Aigars Melko

Pinigai buvo paimti už tai, kad bendrovė „Alstom Power Sweden AB“ laimėtų „Latvenergo“ nedidelės hidroelektrinės modernizavimo konkursą. Ši byla buvo inicijuota dar 2010 metais.

Taip pat skelbiama ir kyšio suma – 627,1 tūkst. eurų.

Latvijoje byla baigta, o kaip Lietuvoje? Kaip informavo Generalinės prokuratūros atstovė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė, ikiteisminis tyrimas dėl kyšininkavimo ir papirkimo yra atliekamas. „Naujos viešintinos informacijos apie atliekamą ikiteisminį tyrimą nėra“, – teigė atstovė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra

„Esu nusivylęs, kad Lietuvoje tyrimas beveik nevyksta, o latviai štai nuteisė realia laisvės atėmimo bausme“, – 15min sakė P.Jurgutis.

Lietuvoje tik pateikti įtarimai

Lietuvoje įtarimai „Alstom“ kyšininkavimo byloje dar pernai buvo pareikšti buvusiam „Lietuvos energijos“ vadovui Rymantui Juozaičiui, tačiau daugiau jokių žinių. Generalinė prokuratūra daugiau neteikia informacijos apie tyrimą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rymantas Juozaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rymantas Juozaitis

R.Juozaitis neseniai neteko Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto pirmininko posto, kaip pats sako, laikas užleisti vietą jaunesniems. 15min duomenimis, garbingą postą R.Juozaitis prarado dėl to, kad jam iki šiol nėra panaikinti įtarimai.

15min jau rašė, kad tuomečiai ūkio ministras Viktoras Uspaskichas, viceministras Anicetas Ignotas, „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis, Lietuvos elektrinės Elektrėnuose ilgametis vadovas Pranas Noreika ir dar keturi aukšto rango energetikai iš kompanijos „Alstom“ galėjo gauti beveik penkių milijonų eurų kyšių už tai, kad kompanija laimėtų elektrinės atnaujinimo konkursus.

15min ir „Scanpix“ nuotr./Galimai ėmę kyšius: Rymantas Juozaitis, Viktoras Uspaskichas, Pranas Noreika, Anicetas Ignotas
15min ir „Scanpix“ nuotr./Galimai ėmę kyšius: Rymantas Juozaitis, Viktoras Uspaskichas, Pranas Noreika, Anicetas Ignotas

Tai išsiaiškino Didžiosios Britanijos sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras. Pernai gruodžio 20 dieną Didžiosios Britanijos teismas pripažino kaltais tuometinį „Alstom Power“ verslo plėtros direktorių, lietuvių kilmės Johną Venskų ir buvusį šios bendrovės Švedijos padalinio regiono pardavimų direktorių Goraną Wikstromą. J.Venskui skirta 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė, o G.Wikstromas turės kalėti dvejus metus ir septynis mėnesius.

Be to, „Alstom“ Lietuvos Vyriausybei jau sumokėjo priteistą 11 mln. eurų baudą. Taigi britai nuteisė kyšio davėjus, įvardino ir galimus ėmėjus, tačiau tyrimas atliekamas Lietuvoje. Visi britų įvardyti Lietuvos pareigūnai neigia kaltinimus.

P.Jurgutis: jau sulaukiau perspėjimų

„Alstom“ kyšininkavimo byla Didžiojoje Britanijoje pajudėjo tuomet, kai prabilo Pranciškus Jurgutis, kuris britų tyrime įvardijamas kaip tarpininkas. „Alstom Power“ subrangovė Lietuvos elektrinės modernizavimo projekte buvo P.Jurgučio bendrovė – „Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės statyba“.

„Vakarų ekspreso“ nuotr/Pranciškus Jurgutis
„Vakarų ekspreso“ nuotr/Pranciškus Jurgutis

Šiandien P.Jurgutis sako sulaukiantis spaudimo ir užuominų dėl britams atskleistos informacijos.

„Mane pradėjo gąsdinti – pagalvok, ką sakai. Tačiau mes matome, kad tyrimai Didžiojoje Britanijoje ir Latvijoje baigti – kaltieji pasodinti, tik Lietuvoje, mano duomenimis, tyrimas bus nutrauktas“, – 15min tikino P.Jurgutis.

Pasak jo, „Alstom“ tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje veikė panašiais metodais. „Tuometiniai Lietuvos energetikai palaikė glaudžius santykius su latviais, taip, matyt, „Alstom“ ir pateko į Latviją. Skiriasi tik kyšių sumos, bet istorijos iš esmės panašios“, – sakė P.Jurgutis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“

Gali išgelbėti senatis

Kaip rašo Latvijos agentūra LETA, kyšiai Latvijoje duoti 2009 m. Britų tarnybos išsiaiškino, kad „Alstom“ Lietuvoje nuo 2004 metų iki 2010 m. dalyvavo AB „Lietuvos elektrinė“ ir AB „Lietuvos energija“ tarptautiniuose didelės vertės viešuosiuose pirkimuose.

Kyšiai buvo paimti atliekant techninį atnaujinimą Lietuvos elektrinėje Elektrėnuose ir Kauno hidroelektrinėje. Tiesa, kaltųjų paskelbimą gali sustabdyti senatis.

Generalinė prokuratūra 15min anksčiau teigė, kad ikiteisminis tyrimas yra atliekamas dėl nusikalstamų veikų, galimai padarytų iki 2010 metų, kai galiojo švelnesnis baudžiamasis įstatymas, t.y. iki 2010 metų pakeitimų galiojęs Kodeksas.

„Manau, kad Lietuvoje yra suinteresuotų, jog ši byla niekaip nesibaigtų. Pats esu užblokuotas nuo bet kokios informacijos apie tyrimą Lietuvoje“, – pridūrė P.Jurgutis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs